لمینت دندان (لمینت پرسلن که به ونیر پرسلن معروف است) پوسته ای نازک است که بر اساس نیاز فرد توسط مواد رنگی دندان طراحی می شود. این پوسته ها به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان ها و بهبود ظاهر آن ها به سطح جلویی دندان ها چسبانده می شوند.

لمینت دندان چیست؟


لمینت پرسلن ساخته شده از لایه های نازک مختلف، با مینای طبیعی دندان و لایه چسبنده جایگزین می شود. بر خلاف تصور عموم مردم، برای ساخت لمینت تراشیدن و آسیب دندان اتفاق نمی افتد و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک متخصص، فقط برخی قسمت های دندان به منظور آماده سازی و قرار گیری لمینت بدون آسیب به دندان طبیعی به ظرافت تراش می خورد. درباره ایمپلنت دندان بخوانید.


در کنار جنبه زیبایی، عملکرد صحیح لمینت نیز مهم است. چسباندن صحیح و با دوام لمینت به دندان طبیعی امری ضروری است. دندانپزشک پس از قرار دادن، از رزین های حساس به نور استفاده می کند تا لمینت با اشعه مخصوص مستحکم شود. درباره دندان قروچه مطالب بیشتری بخوانید.

انواع لمینت دندان


لمینت های مستقیم یا غیر مستقیم از ورقه ها یا لایه های نازک رزین سرامیکی ساخته می شوند. لمینت ها به‌ گونه‌ ای سفارشی و مختص هر شخص ساخته می‌شوند و بایستی با دندان‌ های شما مطابقت داشته باشند، همچنین رنگ، اندازه و شکل دندان های طبیعی را بهبود می‌ بخشند.

تفاوت بین لمینت غیر مستقیم یا مستقیم چیست؟


لمینت مستقیم:

ونیرها یا لمینت های رزینی با استفاده از رزین هایی که با بقیه دندان‌ های شما هماهنگ است اعمال می‌شوند. ممکن است برای اصلاح طول و شکل به لایه‌های رزین اضافی نیاز باشد. مواد قبل از ثابت شدن و فرم گرفتن، با لیزر یا نور شکل می گیرند. درباره باندینگ دندان بخوانید.

لمینت غیرمستقیم:

روکش‌های غیرمستقیم یا سرامیکی نیاز به درمان تهاجمی‌ تری دارند، زیرا برخی از مینای دندان‌ های شما باید تراشیده شود تا راه برای ورقه‌های نازک پرسلن دندان باز شود. هنگامی که مینای دندان تراشیده شد، قالبی برای لمینت های سرامیکی مختص شما ساخته می شود. اگر پس از تراشیدن مینای دندان، دندان‌های شما خیلی نا مطلوب هستند، ممکن است استفاده از لمینت موقتی را به شما توصیه کنند.


اگر نگران برداشتن یا تراشیدن برخی از قسمت های ساختار دندان خود هستید، لمینت های مستقیم ممکن است بهترین راه حل برای لبخند نا مطلوب شما باشند، با این حال، لمینت های مستقیم به اندازه لمینت های غیرمستقیم محکم و با دوام نیستند و ممکن است هر از گاهی لازم باشد به آن ها رسیدگی کنید.


لمینت های غیرمستقیم راه‌ حلی دائمی برای اصلاح فرم لبخند شما ارائه می‌کنند و در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله دو بار مسواک زدن و یک بار در روز نخ دندان کشیدن، می‌توانند برای سال‌ ها دوام داشته باشند. فراموش نکنید که یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و با مطب دندانپزشک خود ویزیت و چکاپ منظم داشته باشید.

لمینت ها چقدر دوام دارند؟


اگر علاقه مند به انجام لمینت دندان هستید، ممکن است از خود بپرسید که این گزینه دندانپزشکی زیبایی چقدر دوام دارد. در مورد طول عمر لمینت های دندانی و اینکه چگونه می توانید آن ها بیشتر نگه دارید، بایستی به تمام دستورالعمل های گفته شده توسط دندانپزشک خود به دقت عمل کنید. در مقاله بعدی درباره طول عمر کامپوزیت دندان بخوانید.

آیا لمینت دندان می تواند دندان های طبیعی شما را خراب کند؟

پاسخ این سوال قطعا نه!
اگر دندانپزشک شما متخصص و با تجربه باشد و مهارت کافی داشته باشد، دندان های طبیعی شما آسیبی نمی بینند. دندانپزشک از شما می خواهد که از دهان و فک خود عکس رادیولوژی بگیرید و دندان های شما را به دقت معاینه می کند تا مطمئن شود لمینت دندان برای شما مناسب است. اگر دندانپزشک تشخیص داد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست، گزینه‌های دیگری مانند کامپوزیت ونیر، باندینگ دندان، ارتودنسی، سفید کردن دندان یا بلیچینگ را به شما پیشنهاد می‌کند.


بیمار بایستی در مورد گزینه های مختلف درمانی اطلاعات کافی داشته باشد تا در صورت لزوم بهترین تصمیم را اتخاذ کند.

مزایای لمینت دندان

از آنجایی که لمینت برای همه افراد مشابه دندان های دائمی او و به صورت جداگانه ساخته می شود، بنابراین تشخیص تفاوت بین لمینت و دندان طبیعی غیر ممکن است. لمینت ها بر خلاف دندان های طبیعی به دلیل استفاده از مواد با تکنولوژی بالا در ساخت آنها در برابر لکه های چای و قهوه مقاوم هستند.


لمینت‌ها می‌توانند برای دندان‌های تیره‌ تر که در برابر سایر فرآیندهای سفید کننده مقاوم هستند، سفید کنندگی بالا انجام دهند.

معایب لمینت دندان

ساخت لمینت زمان بر است و نصب و قرار گیری لمینت را حداقل یک هفته به تاخیر می اندازد. در صورتی که لمینت ها به درستی چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان محدود یا از بین رفته باشد، بیمار می تواند از لمینت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند. با وجود پایداری بالا، لمینت ها ممکن است شکننده و ضعیف باشند.
لمینت نباید تحت فشار باشد چرا که دندان های طبیعی نیز در صورت فشار آسیب می بیند. به عنوان مثال، شما باید از جویدن ناخن، خوردن یخ یا باز کردن در بطری با دندان های لمینت شده، بشدت پرهیز کنید.

روش انجام لمینت دندان

فرآیند ساخت لمینت دندان شامل مراحل مختلفی است:
مرحله اول: در یک جلسه مراحل آماده سازی مورد نیاز روی دندان ها با دقت بالایی انجام می‌گیرد که با دقت میلی متری اندازه گیری می شود.
مرحله دوم: در همان جلسه، دندانپزشک شما یک مدل از هر دو دندان فک شما (حتی برای انجام لمینت فقط برای یک دندان فک) می سازد.
بقیه مراحل به جلسه دیگر حدود یک هفته بعد موکول می شود.
ضمناً مدل‌ها به لابراتوار دندان‌پزشکی ارسال می‌شوند، لمینت‌ ها به صورت پوسته نازکی ساخته می‌شوند و در دستگاه های خاصی قرار می‌گیرند تا زیبا ترین، براق‌ ترین و شفاف‌ ترین و مشابه مینای دندان ساخته شود.

در جلسه دوم لمینت ها روی دندان ها قرار می گیرند و با چسباندن ماده بسیار قوی روی سطح دندان می چسبند.
در صورت نصب و قرار گیری صحیح در تمام مراحل، لمینت ها با دندان ها یکپارچه می شوند، هیچ شکاف و نابرابری وجود ندارد و می توانید از نخ دندان برای تمیز کردن دندان های طبیعی استفاده کنید.
بدیهی است برای ساخت چهره طبیعی و حفظ سلامت لمینت، دقت دندانپزشک و همکاری آزمایشگاه تخصصی ضروری است و همچنین استفاده صحیح از مواد مناسب بسیار موثر و شایسته است.

ترمیم و نگهداری لمینت دندان

نگهداری از لمینت دندان بسیار ساده است و باید با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن رایج و مرسوم، آنها را مانند دندان های طبیعی خود در نظر بگیرید. معمولاً دندانپزشک استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید و مخصوص دندان های حساس را به شما پیشنهاد می کند. برای بررسی عملکرد لمینت و واکنش دهان شما به لمینت باید یک هفته پس از انجام لمینت مجددا به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی اگر با لمینت ها مشکلی نداشته باشید، اما باید پس از یک هفته برای بررسی سلامت دهان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنید.
اگر عادت به قروچه یا فشردن دندان های خود دارید، دندانپزشک به شما توصیه می کند که از محافظ دندان استفاده کنید تا از دندان هایتان در برابر دندان قروچه در هنگام خواب محافظت کنید. درباره مراقبت از لمینت دندان بخوانید.
همچنین باید به طور مستمر به دندانپزشک خود مراجعه کنید، زیرا لمینت باید توسط خمیر مخصوص صیقل داده شود. دندانپزشک شما باید به طور منظم دندان های شما را چک کند تا بتواند هر نشانه کوچکی از خرابی را پیدا و درمان کند.

عادت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن


سلامت دهان و دندان شما مهمتر از چیزی است که احتمالاً تصور می کنید. اگر از دندان های خود مراقبت نکنید، در معرض خطر مشکلات جدی سلامتی قرار می گیرید که می تواند کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

https://stomident.by/informations/laminaty-na-zuby.html

http://www.medicatourkey.com/ru/dis/33-stomatologicheskie-laminaty.html

https://www.centerportdental.com/blog/direct-or-indirect-veneers-whats-the-difference

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *