باندینگ دندان

باندینگ دندان چیست؟

آنچه می خوانید...

باندینگ کامپوزیت یکی از مقرون‌ به‌ صرفه‌ ترین راه‌ ها برای ترمیم دندان شکسته شده است. این روش درمانی، به بازیابی ظاهر دندان های آسیب دیده و همچنین بازسازی آنها کمک می کند. یک دندان شکسته همیشه نیاز به درمان دارد صرف نظر از اینکه شکستگی آن چقدر جزئی به نظر می رسد. حتی شکستگی هایی که به نظر می رسد فقط باعث آسیب زیبایی به دندان شده اند، آن را در برابر پوسیدگی و عفونت آسیب پذیر می کنند.

درمان دندان شکسته با کامپوزیت

فرآیند باندینگ دندان شامل استفاده از رزین کامپوزیت روی دندان های آسیب دیده است. کامپوزیت را می توان با رنگ دندان های بیمار مطابقت داد تا ترمیم ها طبیعی به نظر برسند. این فرآیند را می توان در طی یک جلسه مراجعه به دندانپزشک تکمیل کرد و به بیماران راهی سریع برای ترمیم یک دندان شکسته شده می دهد. سایر ترمیم‌ هایی که معمولاً برای دندان‌ های آسیب‌ دیده مانند روکش‌ ها استفاده می‌شوند، اغلب به دو بار مراجعه به دندانپزشک نیاز دارند.


باندینگ کامپوزیت کاربرد های زیادی در دندانپزشکی دارد. علاوه بر ترمیم دندان های شکسته، می توان از آن برای بازسازی دندان های پوسیده، بهبود شکل دندان های تغییر شکل یافته و پنهان کردن تغییر رنگ دندان ها استفاده کرد. این فرآیند معمولاً به عنوان جایگزینی برای پر کردن با آمالگام نقره استفاده می شود زیرا زیبایی ظاهری بهتری را ارائه می دهد. درباره تغییر رنگ کامپوزیت دندان بخوانید.

باندینگ دندان


فرآیند ترمیم دندان با باندینگ دندانی یک فرآیند غیرتهاجمی است و معمولاً از داروهای بی حس کننده استفاده نمی شود و مانند روکش ها نیازی به برداشتن بخش هایی از مینای دندان نیست.

نحوه انجام این روش به شرح زیر است:

هنگامی که دندانپزشک تشخیص داد که باندینگ کامپوزیت راه حل مناسبی برای بیمار است، دندان آسیب دیده پس از انجام فرآیندهای مختلف به جهت انجام کامپوزیت آماده می شود.


خمیر کامپوزیتی که با دندان های بیمار همرنگ شده است مستقیماً روی دندان قرار گرفته و در صورت لزوم شکل می گیرد و با اشعه فیکس می شود. دندانپزشک قبل از پولیش کردن دندان ترمیم شده، چند لایه دیگر را برای اتمام درمان اعمال می کند. درباره حساسیت دندان بخوانید.


بیمار با ترمیم کامل دندان آسیب دیده خود از کلینیک خارج می شود. دندانی که با کامپوزیت ترمیم شده باشد، نحوه قرار گیری آن نیز ترمیم می شود.

بیشترین بهره را از دندان های ترمیم شده با باندینگ کامپوزیت ببرید!

ترمیم هایی که با باندینگ کامپوزیت انجام می شوند به اندازه دندان های واقعی قوی نیستند، بنابراین افرادی که برخی از دندان های خود را با کامپوزیت بازسازی و ترمیم کرده اند باید از استفاده از دندان برای گاز گرفتن خوراکی های سفت خودداری کنند. کامپوزیت در صورت قرار گرفتن در معرض فشار ناشی گاز گرفتگی مستعد شکستن و خرد شدن است.


کامپوزیت های ساخته شده با رزین کامپوزیت با رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند تا پنج سال دوام بیاورد. کامپوزیت ها بیشتر از دندان های واقعی مستعد لکه شدن هستند، بنابراین دندانپزشکان توصیه می کنند برای حفظ رنگ اصلی کامپوزیت از مصرف غذاهایی مانند پاستا و قهوه خودداری کنید.

چگونه می توان از دندان شکسته مراقبت کرد؟


اگر دندان شما پوسیده یا شکسته است، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. باید آن را ترمیم کنید سپس از دندان ترمیم شده مراقبت کنید تا دوباره دچار مشکل نشود. اگر دندان های شما پوسیدگی دارند، می‌تواند آسیب بیشتری ببیند یا عفونت کنند. در همین حال، بیایید به دنبال این اقدامات خود مراقبتی باشیم که می‌توانند در وهله اول از شکستن دندان‌ یا ابتلا به آسیب دندانی جلوگیری کنند. درباره دندان قروچه بخوانید.

دندان شکسته دردناک:

اگر دندان شکسته دردناک است، مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایپوبروفن مصرف کنید. همچنین می توانید فشار و درد ضربان دار را با شستشوی دهان با آب نمک کاهش دهید.

لبه تیز یا دندانه دار:

اگر دندان شکسته شما به دلیل آسیب دیدگی دارای لبه دندانه دار یا تیز است، آن را با یک آدامس بدون قند یا یک تکه پارافین مومی بپوشانید تا از بریدگی داخل دهان، گونه، لب ها و زبان شما جلوگیری شود.

غذا خوردن با دندان شکسته:

اگر باید با دندان شکسته غذا بخورید، از گاز گرفتن دندان آسیب دیده خودداری کنید و بیشتر غذاهای نرم مانند بلغور، جو دوسر و ژله بخورید. همچنین می توانید مواد غذایی مایع مانند سوپ، آبگوشت و مانند آن را مصرف کنید.

شدت آسیب:

این که آیا دندان شکسته و همچنین حفره دندانی ما نیاز به ترنین کردن با کامپوزیت دارد، تغییر شکل آن به روکش یا تاج دندان و شدت آسیب بستگی دارد. یک بار مراجعه به دندانپزشکی برای رفع مشکل و ترمیم دندان کافی است. یک دندان کاملاً شکسته یا به شدت آسیب دیده ممکن است نیاز به روش های درمانی دیگر نیز داشته باشد. درباره دندان درد شبانه در مقاله بعدی بخوانید.

چرا کامپوزیت رزین استفاده و توصیه می شود؟

باندینگ یا رزین کامپوزیت اولین خط دفاعی در برابر هرگونه شکستگی دندان و همچنین حفره های ناشی از پوسیدگی دندان است. این روش درمانی مقرون به صرفه ترین گزینه برای حفظ دندان قبل از پوسیدگی کامل می باشد. با این حال، پیشگیری از پوسیدگی معمولا بهتر از انجام روش های درمان یا ترمیم است.


https://www.google.com/amp/s/riverfallsfamilydental.com/blog/restore-a-chipped-tooth-with-composite-bonding/amp/

https://www.thantakit.com/repairing-teeth-with-composite-resin/

https://www.webmd.com/oral-health/guide/repairing-a-chipped-or-broken-tooth#:~:text=a%20Dentist%20Visit-,Dental%20Filling%20or%20Bonding,a%20tooth%2Dcolored%20composite%20resin.

دکتر مسعود پورشاهی

دکتر مسعود پورشاهی

متخصص ارتودنسی
متخصص زیبایی ارتودنتیکس
ایمپلنت، سرامیک، لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.