یکی از رایج ترین و محبوب ترین روش های سفید کردن دندان ها بلیچینگ دندان می باشد. رنگ مینای دندان بسیاری از افراد در طول زندگی در اثر مصرف قهوه، چای، عادات بد غذایی، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، تنباکو و مصرف دخانیات تغییر رنگ داده و کدر و زرد خواهد شد. برای سفید کردن و از بین بردن لکه ها و جرم های روی دندان می توان از این روش استفاده کرد، که منجر به زیباتر شدن دندان ها و هم چنین لبخند زیبا در افراد خواهد شد. 

در این مقاله به بررسی مزایا و معایب بلیچینگ دندان پرداخته و هم چنین نحوه انجام آن را نیز توضیح خواهیم داد. پس با ما همراه باشید. 

علت انجام بلیچینگ 

دندان ها به مرور زمان با مصرف برخی از مواد غذایی و همینطور برخی از داروهای خاص برای کنترل بیماری تغییر رنگ داده و زرد رنگ خواهند شد. از جمله عواملی که بر تغییر رنگ دندان ها تاثیر دارند می توان به تغییرات ژنتیکی، پوسیده شدن دندان ها، مصرف دخانیات، مصرف نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه، افزایش سن، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و مصرف داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها . فلوراید اشاره کرد. 

علت-انجام-بلیچینگ-دندان

بنابراین برای سفید کردن دندان ها و همینطور داشتن دندان هایی منظم و لبخندی زیبا افراد از این روش استفاده خواهند کرد، نکته قابل توجه این است که این روش تنها موجب زیبایی و تغییر رنگ دندان ها شده و بر روی سلامتی آن ها تاثیری نخواهد داشت.  

به دلیل اینکه در این روش نیازی به تراش زدن دندان ها نبوده محبوبیت بسیاری میان افراد دارد، چرا که آسیبی به دندان ها وارد نخواهد کرد. 

کاندیدای مناسب برای بلیچینگ دندان 

مزایای بلیچینگ دندان 

نتیجه دهی سریع در مدت زمانی کوتاه 

بدون درد و ناراحتی در حین انجام آن 

بدون وارد شدن آسیب به دندان ها 

کم تهاجمی 

هزینه مناسب 

افزایش اعتماد به نفس 

سفید شدن دندان ها 

نتیجه دهی سریع در مدت زمانی کوتاه 
بدون درد و ناراحتی در حین انجام آن 
بدون وارد شدن آسیب به دندان ها 
بلیچینگ دندان علاوه بر سفید شدن دندان ها مزایای زیادی دارد که یکی از این مزایا هزینه مناسب آن نسبت به روش های دیگر است.

انواع روش های بلیچینگ 

بلیچینگ را می توان با سه روش نظیر بلیچینگ در دندانپزشکی و یا بلیچینگ در خانه و پاور بلیچینگ یا بلیچینگ فوری انجام داد. در ادامه به بررسی هر کدام از این روش ها خواهیم پرداخت. 

بلیچینگ در مطب دندانپزشکی 

این روش توسط دندانپزشک در بهترین مرکز دندانپزشکی انجام خواهد شد. برای انجام آن دندانپزشک ابتدا لثه ها با استفاده از ژل مخصوص پوشانده شده و سپس لب ها توسط دهان باز کن کنار زده خواهد شد؛ و مواد سفید کننده با غلظت بالا  بر روی دندان ها گذاشته شده و توسط دستگاه بلیچینگ اشعه با رنگ آبی به دندان ها تابیده می شود. این عمل برای تاثیر بیشتر و سریع تر چنرین مرتبه تکرار خواهد شد. 

مدت زمان انجام این عمل حدود یک ساعت در یک جلسه بوده؛ اما ممکن است برای برخی از افراد در طی ۲ یا ۳ جلسه برای گرفتن نتیجه موردنظر انجام شود. 

بلیچینگ در خانه 

این روش توسط بهترین متخصص دندانپزشکی و همینطور خود افراد در خانه انجام خواهد شد. ابندا قالبی از دندان ها تهیه شده و برای ساخت تری های پلاستیکی نازک و شفاف به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد. پس از آماده شدن این تری ها که با توجه به فضای مناسب بین دندان ها ساخته شده و همینطور ژل های بلیچینگ به فرد تحویل داده شده و آن ها با استفاده از آن ها طبق دستور دندانپزشک به مدت چند هفته دندان ها سفید خواهند شد. این تری  ها باید شب هنگام داخل دهان قرار گرفته و صبح ها خارج شوند. 

این روش توسط بهترین متخصص دندانپزشکی و همینطور خود افراد در خانه انجام خواهد شد. ابندا قالبی از دندان ها تهیه شده و برای ساخت تری های پلاستیکی نازک و شفاف به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد. پس از آماده شدن این تری ها که با توجه به فضای مناسب بین دندان ها ساخته شده و همینطور ژل های بلیچینگ به فرد تحویل داده شده و آن ها با استفاده از آن ها طبق دستور دندانپزشک به مدت چند هفته دندان ها سفید خواهند شد.
بلیچینگ دندان در خانه با استفاده از تری های ساخته شده توسط قالب گیری از دندان ها و ژل بلیچینگ انجام خواهد شد.

بلیچینگ فوری 

در این روش از بلیچینگ دندان برای سفید کردن دندان ها از موادی به نام هیدروژن پراکسید غلیظ استفاده خواهد شد. پاوربلیچینگ در یک جلسه منجر به سفید شدن کامل دندان ها می شود، اما این سفیدی موقت بوده و پس از گذشت یک الی سه سال دوباره نیاز به تمدید آن است. 

معایب بلیچینگ دندان 

مراقبت های پس از بلیچینگ دندا

 • استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت برای کاهش حساسیت دندان ها 
 • شستشوی لثه ها با آب گرم برای جلوگیری از التهاب و تورم 
 • خودداری از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی 
 • پرهیز از مصرف غذاهای بسیار داغ یا بسیار سرد 
 • پرهیز از مصرف نوشیدنی هایی نظیر چای، قهوه و نوشابه های گازدار 
 • پرهیز از مصرف مواد غذایی اسیدی 
 • رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت جدی تر 
 • خودداری از استفاده از دهان شویه و خمیردندان های رنگی به مدت ۲۴ ساعت 
 • استفاده از رژلب ضد لک در بانوان 
 • شستن دندان ها با آب گرم روزی دوبار  
 • مصرف میوه هایی مانند موز و سیب پوست گرفته شده 
 • مصرف برنج، ماکارانی، نان و سیب زمینی پخته شده 
 • مراجعه به دندانپزشک خود پس از یک هفته برای بررسی دندان ها 

نکات پایانی 

بلیچینگ دندان روشی در دندانپزشکی برای سفید کردن دندان ها به شمار می رود و از محبوبیت بسیاری میان افراد برخوردار است. اما این روش دائمی نبوده و نیاز به تکرار و تمدید دارد. پودرهای شیمیایی بسیاری امروزه برای سفید کردن دندان ها وارد بازار شده که عوارض بسیار بدی را برای دهان و دندان ها در پی خواهد داشت. بنابراین برای سفید کردن دندان های خود به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کرده و سر خود از موادهای شیمیایی برای سفید کردن دندان های خود استفاده نکنید. 

سوالات متداول 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *