دندان‌های سفید و درخشان یکی از معیارهای موثر در زیبایی ظاهری است. روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان‌ها و اصلاح رنگ آن ها وجود دارد، که برخی موثر و بیشتر بدون تاثیر و کابرد می‌باشند. لمینت و کامپوزیت روش‌های متداولی هستند؛ که مدتی است در میان مردم جا افتاده و طرفداران زیادی پیدا کرده اند. یکی از سوالات مهمی که در این باره مطرح است، در خصوص تفاوت لمینت و کامپوزیت است و تشخیص این که کدام یکی برای ما مناسب تر است؟ در طول این مقاله می توانید توضیحاتی در خصوص کاور های سفید کننده و دندان و کاربرد آن ها بخوانید و تفاوت و کارایی هر کدام را به درستی دریابید.

هر چند رنگ اصلی دندان در انسان سفید شیری رنگ است و دندان تمیز کمی مات‌تر است. اما دندان‌های تمیز و سالم دندان‌های سفید و درخشان شناخته می‌شوند. هر چند بلیچینگ دندان یکی از روش‌های کاربردی در سفید کردن دندان است، اما امروزه از پوشش‌هایی که سطح خارجی دندان را می‌پوشانند، برای سفید دیده شدن دندان‌ها استفاده می‌شود.

لمینت دندان


لمینت لایه ای است که، روی دندان را می‌پوشاند و می‌تواند رنگ‌های مختلفی بر اساس سلیقه مخاطب داشته باشد. با کمک لمینیت می‌توان برخی ایرادات و ناهنجاری‌های دندان را پوشاند و ظاهری بهتر را ایجاد کرد. با کمک لمینت‌های سرامیکی می‌توان شکستگی و لب پر شدن دندان و هم‌چنین فاصله میان دندان‌ها را پر کرد. در مواردی که نامرتبی دندان‌ها شدید نباشد، لمینت سرامیکی می‌تواند روشی برای ایجاد ظاهر بهتر بدون نیاز به ارتودنسی باشد.

برای چسباندن لمینت‌های سرامیکی لازم است تا لایه‌ای از دندان تراش بخورد، و سطح آن صاف و سیقلی شود. سپس لمینت دندان که قطر آن حدود ۵ تا ۶ میلی‌متر است به کمک باند‌های مخصوص خود روی دندان تراشیده شده چسبانده می‌شود. برای ساخت لمینت سرامیکی مختص هر فرد تصویر سه بعدی دندان‌ها، برای لابراتوار ارسال شده و سپس لمینت‌ها متناسب دندان‌های هر فرد ایجاد می‌شود. برای لمینت دندان لازم است تا چند جلسه برای قالب‌گیری و ساخت و بررسی روکش‌های سرامیکی به مطب پزشک مراجعه نمایید؛ و مدت زمان بیشتری برای آن صرف کنید. ایمپلنت فوری یکی از روش‌های رفع بی‌دندانی است این مقاله درباره آن بخوانید.

ویژگی‌های لمینت سرامیکی


با کمک لمینت‌های سرامیکی می‌توان لبخند زیباتری ایجاد کرد؛ و مشکلات ظاهری دندان‌ها را تا حدود زیادی رفع کرد. اصلاح رنگ دندان ، پوشاندن شکستگی و فاصله دندانه ، اصلاح ناهمواری دندان و شکل نامرتب دندان‌ها از جمله مواردی است که با لمینت می‌توان بهبود داد. یکی از ویژگی‌های بارز و قابل توجه لمینت‌های سرامیکی عدم تغیر رنگ در اثر مواد غذایی است. برخی از انواع پوشش‌های دندان با مصرف زیاد خوراکی‌های رنگی مثل چای و پفک تغیر رنگ می دهند. اما لمینت سرامیکی در برابر این موضوع مقاوم هستند و تغیر رنگ نمی‌دهند. ساخت لمینت‌های سرامیکی می‌تواند به سه روش انجام شود:

نوعی از لمینت‌های سرامیکی از فلدسپاتیک پرسلن تهیه می‌شوند و ساخت آن‌ها به شکل پودر گذاری در مدل ارائه شده در لابراتوار انجام می‌شود.

نوع متداول‌تر لمینت‌های سرامیکی high pressed ceramic این لمینت را با کمک پرس روی مدل در کوره ایجاد می‌کنند.

نوع دیگر لمینت‌های سرامیکی با تراش بلوک‌های سرامیکی به صورت ماشینی ایجاد می‌شوند.

از دیگر ویژگی‌های لمینت سرامیکی دندان مقاومت آن در برابر شکستگی و ترک است. این مدل لمینت‌ها از مقاومت و کیفیت بالایی برخوردار هستند؛ و طول عمر و دوام بالاتری نیز دارند و به طبع قیمت بیشتری نیز دارند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص لمینت سرامیکی می‌توانید مقاله‌ی جداگانه را در این مورد بخوانید.

لمینت کامپوزیتی


این نوع لمینت‌ها به لمینت‌های بدون تراش نیز معروف هستند. در این لمینت‌ها نیازی به تراش دادن دندان نیست و به روش غیر تهاجمی لمینت‌ها روی دندان‌ها گذاشته می‌شوند. کامپوزیت ونیر نیاز به غالب گیری ندارد و به همین دلیل سریع تر از  لمینت‌های سرامیکی آماده چسباندن روی دندان می‌شود و می‌توان به صورت یک روزه روی دندان‌ها متصل شود. کامپوزیت ونیر را به صورت مستقیم روی دندان می‌چسبانند؛ اما میتوان آن را به صورت غیرمستقیم در آزمایشگاه نیز آماده کرد. و در انتها روی دندان چسباند. همانند لمینت‌های سرامیکی می‌توان از کامپوزیت ونیر نیز برای پوشاندن شکستگی‌ها و فاصله میان دندان‌ها استفاده کرد. ارتودنسی دیجیتال یکی از روش‌های موثر مرتب کردن دندان‌هاست.

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت


اولین و مهم‌ترین تفاوت میان کامپوزیت‌ها و لمینت‌های سرامیکی جنس روکش و ماده سازنده آن‌هاست. و این تفاوت متریال باعث تفاوت‌های دیگری نیز می‌شود. همانطور که از نام لمینت‌های سرامیکی پیداست این روکش‌ها سرامیکی هستند؛ و مقاومت بیشتری در برابر ضربه و خراش دارند. اما کامپوزیت ونیر که از رزین ساخته می‌شوند آسیب پذیرتر می‌باشند. نکته ای که درمورد کامپوزیت ونیر وجود دارد، این است که این ونیر به مرور زمان شفافیت خود را از دست می‌دهد. اما م‌ توان دوباره آن را جلا داد و شفافیت آن را بازگرداند. اما لمینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتری دارند، و حداقل تا ۱۰ دسال بدون تغییر ماندگار هستند.

تفاوت دیگر روکش‌های کامپوزیتی و سرامیکی مربوط به تراش دندان‌هاست. در لمینت‌های سرامیکی یک لایه از مینای دندان تراش میخورد. در نتیجه این تراش لمینت روی دندان حالت طبیعی‌تر و زیبا‌تری پیدا می‌کند. اما به علت کاهش ضخامت دندان برداشتن لمینت سرامیکی بعد ها امکان پذیر نیست؛ چرا که دندان‌ها بسیار آسیب پذیر شده اند. اما کامپوزیت‌ها را حتی بعد از اتصال به دندان می‌توان جدا کرد. کامپوزیت‌ها معمولا نیاز به ترمیم خواهند داشت .

تفاوت زیبایی دندان‌ها بعد از کامپوزیت و لمینت سرامیک به طور معنادرای بیشتر است. و هزینه تمام شده برای اجرای آن ها نیز متفاوت است. بیشتر افراد توان پرداخت هزینه لمینت سرامیکی را ندارند. در مقابل قیمت کم‌تر کامپوزیت‌ها این پوشش‌ها طول عمر کمتری نیز دارند، و در این مدت ممکن است نغیر رنگ بدهند و نیاز به رنگ  آمیزی مجدد و ترمیم داشته باشند. از دیگر تفاوت‌های کامپوزیت و سرامیک می‌توان به زمان اجرای آن اشاره کرد. در حالی که کامپوزیت را می‌توان به صورت یک روزه اجرا کرد لمینت سرامیکی دندان برای اجرا به حداقل یک هفته زمان نیاز دارد. در ادامه مقاله به بررسی بیشتر این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت.

دوام و طول عمر لمینیت و کامپوزیت


طول عمر هردوی این خدمات زیبایی دندانپزشکی به طور کامل به نحوه نگهداری افراد از آن‌ها دارد، اما به طور کلی طول عمر لمینیت دوبرابر بیشتر از طول عمر کامپوزیت دندان بوده و در واقع طول عمر لیمنیت ۱۰ الی ۱۵ سال بوده  در حالی که طول عمر کامپوزیت حدود ۵ الی ۷ سال است.

کاربردهای لمینیت دندان و کامپوزیت


یکی دیگر از تفاوت‌های لمینیت و کامپوزیت در کاربردهای استفاده از آن‌هاست، لمینیت دندان برای اعمالی نظیر ترمیم دندان‌های شکسته و ترک خورده، دندان‌های بد رنگ و دارای لکه، دندان‌های کوتاه شده در اثر ساییدگی، دندان‌هایی با فاصله زیاد و اصلاح و ترمیم دندان‌های کج و بدشکل استفاده خواهد شد؛ در حالی که کامپوزیت دندان برای اعمالی نظیر پر کردن فاصله جزئی مابین دندان‌ها، روشن‌تر کردن رنگ دندان‌ها،اصلاح دندان‌های خرگوشی، اصلاح دندان‌های کج و اصلاح دندان‌های دارای لب پریدگی جزئی استفاده خواهند شد.

میزان مقاومت لمینیت و کامپوزیت دندان


در صورتی که خواستار ترمیم دندان‌ها بوده و مقاوم بودن آن نیز در کنار زیبایی نیز اهمیت دارد، از روش لمینیت استفاده کیند چرا که مقاومت مواد آن بیشتر از کامپوزیت بوده و دوام و طول عمر بیشتری خواهد داشت. اما با این حال برخی از برندهای مواد کامپوزیت مقاومت بالاتری نسبت به لمینیت خواهند داشت. پس نتیجه می‌گیریم میزان مقاومت این دو بیشتر به برندهای مواد به کاربرده شده در آن‌ها بستگی دارد.

تعداد جلسات لازم برای لمینیت و کامپوزیت


یکی دیگر ازتفاوت‌های لمینیت و کامپوزیت که با هم بررسی خواهیم کرد، تفاوت در تعداد جلسات لازم برای هر کدام از آن‌هاست. کامپوزیت دندان را می‌توان در یک جلسه نصب و برای ترمیم دندان‌ها انجام داد و راحت‌تر از لمینیت است. اما لمینیت دندان یک جلسه برای قالب‌گیری از دندان‌ها نیاز بوده تا قالب‌ها به دندانسازی ارسال شده تا ساخت آن‌ها انجام شود، و یک جلسه دیگر برای قرار دادن لمینیت به صورت موقت بر روی دندان‌ها نیاز خواهد بود. در جلسه آخر هم در صورتی که با فرم و ظاهر لمینیت خود مشکلی نداشته باشید، بر روی دندان‌ها ثابت خواهند شد. البته به این نکته توجه داشته باشید که، برای پولیش و اصلاحات نیز باید به طور منظم و دوره‌ای به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

تفاوت ظاهری و تغییر رنگ کامپوزیت و لمینیت


لمینیت‌ها ظاهر طبیعی‌تر و نزدیک‌تری به دندان‌های طبیعی نسبت به کامپوزیت دارند، در صورتی که به دنبال ظاهر طبیعی برای دندان‌های خود هستید از لمینیت استفاده کنید، اما در صورتی که به دنبال دندان‌های شفاف‌تر و سفیدتری نسبت به دندان‌های خود هستید، از کامپوزیت دندان استفاده کنید. تفاوت آن دو به راحتی برای افراد دیگر قابل تشخیص نیست.

تفاوت-رنگ-لمینیت-با-کامپوزیت

در مورد تغییر رنگ این دو خدمات زیبایی برای دندان‌ها باید گفت که تغییر رنگ در کامپوزیت‌ها با مرور زمان بیشتر بوده و در صورتی که مراقبت‌های لازک بعد از کامپوزیت را رعایت نکنید، رنگ سفید خود را از دست خواهند داد. در لمینیت‌ها تغییر رنگی به دلیل جنس سرامیکی رخ نداده و همینطور در صورت رعایت مراقبت‌های بعد از آن رنگ و ظاهر آن‌ها به مانند روز اول باقی خواهند ماند.

مزایای لمینیت و کامپوزیت دندان


لمینیت و کامپوزیت دندان مزای متفاوتی با یکدیگر دارند از مزایای کامپوزیت دندان می‌توان به طول درمان کم‌تر و هزینه کم‌تر آن نسبت به لمینیت اشاره کرد، در صورتی که از مزایای لمینیت دندان می‌توان به ضخامت بسیار کم آن و استحکام و مقاومت بالای آن نسبت به کامپوزیت اشاره کرد.

عوارض کامپوزیت و لمینیت


لمینیت دندان به دلیل تراشیده شدن دندان‌های طبیعی افراد یک روش ترمیم و زیبایی دندان بدون برگشت به شمار خواهد رفت و در صورت ناراضی بودن نمی‌توان آن‌ها را حذف کرد، اما کامپوزیت دندان به دلیل اینکه بر روی دندان‌های طبیعی قرار می‌گیرند، در صورت عدم رضایت بیمار قابل برگشت خواهند بود. از طرفی کامپوزیت‌های دندان طول عمر کمتری داشته و هر ۸ سال یکبار باید تعویض شوند، هم‌چنین مقاومت کم‌تری نسبت به لمینیت دارند.

تفاوت هزینه در لمینیت و کامپوزیت


یکی دیگر از تفاوت‌های لمینیت و کامپوزیت در هزینه آن‌ها است، بدین صورت که هزینه لمینیت دندان به دلیل ساخت آن توسط دندانساز در لابراتور و مواد مورد استفاده در آن بسیار بیشتر از کامپوزیت دندان است. هزینه کامپوزیت دندان به دلیل آنکه در مطب و توسط دندانپزشک انجام می‌شود، کم‌تر از لمینیت دندان بوده ولی به دلیل ترمیم مکرر آن هر ۵ سال یکبار هزینه کلی آن از لمینیت دندان بیشتر خواهد شد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، در اولویت قرار دادن کیفیت نسبت به هزینه  در انجام خدمات مربوط به دندانپزشکی است.

سخن پایانی


در نهایت باید به این موضوع اشاره کرد که هر کدام از این روش‌ها باید با توجه نوع مشکل دندان و درخواست زیبایی افراد به تشخیص دندانپزشک انتخاب شوند. انتخاب بهترین روش ممکن برای سفید کردن دندان باید با مشورت دندانپزشک و در بهترین مرکز دندانپزشکی زیبایی و درمانی انجام گیرد. متخصص دنداپزشکی می تواند بهترین راهکار برای زیبایی دندان را به شما پیشنهاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *