درمان لبخند لثه ای

درمان لبخند لثه ای

آنچه می خوانید...

لبخند لثه ای لبخندی است که بیش از حد خط لثه شما را نشان می دهد و می تواند برای بسیاری از افرادی که آن را دارند باعث خجالت یا عدم اعتماد به نفس شود. لبخند لثه‌ای، می‌تواند ناشی از مشکل رشد فک، گاز گرفتن نادرست، بیش فعالی یا کوتاهی بیش از حد لب فوقانی باشد. اما یک سوال مهم باقی می ماند: آیا می توان لبخند لثه ای را درمان کرد؟

علت بروز لبخند لثه ای 

بروز لبخند لثه ای علت های مختلفی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به کوچک بودن اندازه دندان ها، لثه زیاد، بالا رفتن ماهیچه بالابر لب فوقانی بیش از حد، رشد بیش از حد فک و ساییدگی دندان ها که منجر به عدم تعادل رابطه بین دندان و لثه می شود، اشاره کرد. اما عوامل دیگری نیز در بروز لبخند لثه ای موثر است که این عوامل شامل برجسته شدن بیش از حد استخوان فک، فک بلند،  پوشانده شدن ارتفاع بیشتری از تاج توسط لثه و مصرف داروهایی برای جلوگیری از تشنج و با داروی درمان فشار خون که منجر به رشد بیش از حد لثه می شود و همینطور ژنتیک است. 

علت-بروز-لبخند-لثه-ای

کاندیدای مناسب برای درمان لبخند لثه ای 

 • عدم ابتلا به بیماری های لثه 
 • برخورداری از سلامت عمومی مناسب 
 • تعهد افراد برای رعایت بهداشت دهان و دندان به منظور حفظ سلامت دندان ها و لثه ها پس از عمل 
 • داشتن انتظاری واقع بینانه از نتیجه درمان 
 • عدم مصرف داروهای خاص 
 • افرادی که خواستار زیبایی ظاهری دندان های خود هستند. 
 • افرادی که خواستار برطرف کردن لبخند لثه ای خود هستند. 
 • افرادی که دارای مشکلات ژنتیکی در زمینه لبخند لثه ای هستند. 

نحوه تشخیص لبخند لثه ای 

تشخیص این مشکل به درمان به موقع آن کمک بسیار بزرگی خواهد کرد. برای تشخیص دندانپزشک ابتدا سوابق پزشکی بیمار را بررسی کرده و سپس نمایه صورت افراد را بررسی خواهد کرد. همینطور دندانپزشک به بررسی طول تاج و طول ریشه دندان ها و هم چنین تجزیه و تحلیل لب نیز خواهد پرداخت. 

تشخیص-لبخند-لثه-ای

درمان لبخند لثه ای 

دو روش جراحی و غیرجراحی برای درمان این مشکل وجود دارد، که روش ها جراحی نظیر جراحی فک و جراحی افزایش طول تاج بوده و روش های غیرجراحی نظیر ارتودنسی، روکش یا تاج و جرم گیری دندان  می باشد. که در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت. 

اصلاح لبخند لثه ای بدون جراحی

گزینه های غیر جراحی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند لبخند لثه ای خود را اصلاح کنید. محبوب ترین گزینه های غیرجراحی برای رفع لبخند لثه ای در متن زیر آمده است.

ارتودنسی

اگر لبخند لثه ای شما ناشی از مشکل فک باشد، ارتودنسی می تواند گزینه خوبی باشد. با درمان این مشکلات زمینه‌ای، می‌توانید هم از درد و ناراحتی ناشی از این شرایط و هم از اصلاح لبخند لثه‌ای بهره مند شوید. پس از بررسی توسط دندانپزشک مدت زمان درمان لبخند لثه ای با ارتودنسی مشخص می شود.

روکش یا تاج

ونیرها یا تاج‌ها راه‌حل خوبی هستند، اگر هیچ مشکل اساسی وجود نداشته باشد که باعث لبخند لثه‌ای شما شود. چسباندن روکش روی دندان‌ها یک راه حل برای افزایش زیبایی لبخند شما است، بنابراین اگر یک بیماری زمینه‌ای دهان و دندان وجود داشته باشد که باعث لبخند لثه‌ای شما شده است، این امر به درمان ناشی از آن شرایط کمکی نمی‌کند.

برای درمان، دندانپزشک روکش هایی را به دندان های شما متصل می کند تا دندان ها بلندتر و بزرگتر به نظر برسند. این امر باعث می شود دندان های شما زیبا تر به نظر برسند. این کار یک روش نسبتا غیر تهاجمی برای کاهش ظاهر نا متناسب لبخند لثه ای شما است.

درمان لبخند لثه ای

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان باعث از بین رفتن التهاب و ورم لثه می گردد. جرم دندان لایه ای است که از تجمع پلاک میکروبها  بر روی دندان تشکیل می شود. اگر پلاک دندان به طور کامل جرم گیری نشود لایه های رسوبی روی سطح دندان و خط مرزی بین لثه ها قرار می گیرد.

درمان لبخند لثه ای با جراحی

روش های افزایش طول تاج (ژنژیوکتومی)

اگر به روش جراحی علاقه دارید، جراحی لثه یکی از محبوب ترین گزینه ها برای درمان لبخند لثه ای است. ژنژیوکتومی یک روش افزایش طول تاج است که در آن متخصص ارتودنسی بافت لثه را از دندان جدا می کند و بیشتر دندان طبیعی شما را در معرض دید قرار می دهد.

کانتورینگ لثه با لیزر

کانتورینگ لثه با لیزر شبیه به جراحی لثه است، اما بر خلاف ژنژیوکتومی، در این روش از لیزر برای کانتور کردن لثه ها و عقب بردن خط لثه استفاده می شود. این روش کم تهاجمی است، خط لثه را تغییر می دهد و معمولاً برای اهداف زیبایی و زیبایی انجام می شود و نه به این دلیل که از نظر پزشکی ضروری است.

در بسیاری از مواقع، کانتورینگ لثه با لیزر، بافت لثه بیشتری را نسبت به ژنژیوکتومی از بین می برد، اما مقدار برداشته شده بسته به شکل دهان و لثه شما متفاوت است. درباره کامپوزیت دندان بخوانید.

هم با کانتورینگ لثه با لیزر و هم با جراحی ژنژیوکتومی سنتی، احتمالاً یک بی حس کننده موضعی برای این عمل به شما داده می شود. احتمالاً پس از هر دوی این روش‌ها احساس ناراحتی خواهید کرد، اگرچه درد ناشی از عمل بسته به مقداری از لثه شما که باید برداشته شود تغییر می‌کند. دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی شما دستورالعمل های خاص تری را برای شما در هنگام بحث در مورد گزینه های پروسه انجام می دهد.

جراحی تغییر موقعیت لب و بوتاکس

اگر علت اصلی لبخند لثه ای شما بیش فعالی لب بالایی است، چند گزینه دارید که می تواند به حل مشکل شما کمک کند. یکی از گزینه ها انجام جراحی تغییر موقعیت لب است، یعنی زمانی که لب شما با جراحی به سمت پایین حرکت می کند تا لثه های بیشتری پنهان شود و لبخند شما متناسب تر شود. این یک روش کم تهاجمی است که می تواند در ایجاد یکنواختی بیشتر لبخند شما و خلاص شدن از شر لبخند لثه ای شما بسیار موثر باشد.

اگر لب بالایی بیش فعال دارید، بوتاکس نیز می تواند مفید باشد. هنگامی که بوتاکس را به لب بالایی خود تزریق می کنید، دامنه حرکت لب بالایی شما را محدود می کند، که میزان لثه هایی که هنگام لبخند زدن ظاهر می شوند را محدود می کند. اگر لبخند لثه ای شما ناشی از بیش فعال بودن لب بالایی باشد، این یک مسئله بسیار کم تهاجمی است. برخلاف جراحی تغییر موقعیت لب، این یک راه حل دائمی برای لبخند لثه ای شما نیست و در عرض سه تا شش ماه از بین می رود. برای اینکه بفهمید یکی از این گزینه ها برای شما مناسب است، حتما با دندانپزشک یا ارتودنتیست خود مشورت کنید. لمینت سرامیکی روش مطمئنی برای سفید کردن دندان هاست برای اطلاعات بیشتر مقاله لمینت سرامیکی را بخوانید.

جراحی فک و صورت

راه دیگر، که به اقدامات تهاجمی اشاره دارد. برای بافت های نامناسب یا آسیب دیده صورت و فک استفاده می شود. در چنین مواردی، لبخند لثه ای نتیجه چندین علامت است. در سخت ترین شرایط، چندین عمل انجام می شود. پزشکان با استفاده از تجهیزات پیشرفته و تجربه کافی قادر به حل مشکلات فک و صورت با هر میزانی هستند. درمقاله ای دیگر درباره ایمپلنت دندان بخوانید.

مزایای اصلاح لبخند لثه ای 

 • افزایش اعتماد به نفس 
 • بهبود زیبایی لبخند 
 • افزایش زیبایی دندان ها 
 • اصلاح و رفع خط ناهموار لثه 
 • از بین بردن بافت اضافی لثه که موجب کاهش زیبایی لبخند می شود. 
 • بدون درد 
 • کوتاه بودن دوره بهبود 
مزایای-درمان-لبخند-لثه-ای

هزینه درمان لبخند لثه ای 

هزینه درمان و اصلاح لبخند لثه ای، برای همه افراد یکی نبوده و با توجه به عوامل مختلفی نظیر تعداد خط لثه جهت درمان و میزان شدید بودن آن و همینطور درمان همزمان دیگری نظیر کامپوزیت با آن متفاوت می باشد. برای محاسبه و اطلاه دقیق از هزینه درمان با کلینیک دکتر پورشاهی تماس بگیرید. 

سخن پایانی 

لبخند لثه ای تنها یک مشکل ظاهری بوده و اختلالی در انجام کارهای روزمره و روتین افراد ایجاد نخواهد کرد. اما به دلیل اهمیت بالای سلامت لثه ها و زیبایی لبخند و دندان ها باید افراد با حساسیت بیشتری دنبال دندانپزشک بوده و بهترین مرکز دندانپزشکی زیبایی را برای این کار انتخاب کنند. 

https://www.kiz.ru/content/zdorove/stomatologiya/lipkaya-ulybka-chto-delat-esli-nevovremya-obnazhayutsya-desny/

سوالات متداول 

دکتر مسعود پورشاهی

دکتر مسعود پورشاهی

متخصص ارتودنسی
متخصص زیبایی ارتودنتیکس
ایمپلنت، سرامیک، لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *