دندانپزشکی در بارداری دکتر پورشاهی

مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری

آنچه می خوانید...

دوران بارداری دوران حساس و ویژه ای است که نیازمند مراقبت های ویژه ای دارد. زنان در این دوران بیشتر حواس خود را به نگه داری و مراقبت از کودک درون شکمشان می کنند. اما در این دوارن لازم است تا مراقب سلامتی خود نیز باشند و از آن غافل نشوند. مراجعه به دندانپزشکی در بارداری

سلامت دهان و دندان یکی از نکات مهم سلامتی است که در زیبایی و راحتی نیز موثر است. اما در دوارن بارداری بدن مادران از جنبه های مختلفی دچار تغییر می شود. این تغییر در سلامت دندان ها و لثه ها نیز مشخص می شود و می تواند باعث ایجاد برخی مشکلات برای لثه و دندان ها شود. در این مقاله قصد داریم تا درباره انواع مشکلاتی که به دلیل بارداری برای سلامت دهان و دندان ایجاد می شود را برسی کنیم .

همچنین بارداری تغییراتی را در سبک زندگی و فعالیت های فرد ایجاد میکند. در ادامه این مطلب همچنین شرایط مراجعه به دندانپزشکی در دوارن بارداری و مراقبت های لازم در این موقعیت را شرح می دهیم. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید. ایمپلنت یکی از درمان های مناسب بی دندانی است. مطالب بیشتری درباره ایمپلنت دندان بخوانید.

مشکلات رایج دهان و دندان در دوران بارداری

در دوران بارداری میزان هورمون ها و برخی فعالیت های بدن تغییر می کند. برای مثال گردش خون در بدن افزایش می یابد و در نتیجه بزاق اسیدی شده و بر روی سلامت دندان ها اثر میگذارد. این تاثیرات می تواند هم بر روی دندان ها و هم بر روی لثه ها اعمال شود که در ادامه به آن می پردازیم.

پوسیدگی دندان ها

همانطور که گفته شد به علت افزایش برخی هورمون ها میزان اسدیدسته بزاق نیز افزایش پیدا می کند این عامل باعث تضعیف مینای دندان می شود و در نهایت آن را از بین میبرد. در این حالت احتمال ایجاد پوسیدگی در دندان ها نیز افزایش میابد. ویار های صبحگاهی و استفراغ از عوامل افزاینده این خاصیت اسدی است. پس باید بیشتر از دیگران مراقب پوسیدگی دندان در دوران بارداری باشید.

جینجیویت و پیوره

هورمون پروژسترون یکی از هورمون هایی است که در دوران بارداری افزایش میابد. افزاش پروژسترون باعث قرمز و ملتهب شدن لثه ها می شود. امکان مشاهده زخم و تورم نیز لثه ها وجود دارد. به این مشکل جینجیویت می گویند که اگر درمان نشود به پیوره تبدیل می شود. پیوره مشکل جدی ای است که به کاهش استحکام لثه منجر میشود. عفونت لثه و ترم آن از مقاومت لثه کم کرده و در نهایت به لق شدن و افتادن دندان ها منجر می شود. درباره دندان عقل بیشتر بخوانید.

تومور های بارداری

در دوران بارداری معمولا مشاهده می شود به علت تجمع باکتری ها بر روی دندان توده های متورمی روی لثه ها ایجاد می شود. این تومور ها سرطانی و خطرناک نیستند ولی نیازمند توجه و درمان می باشند. لازم است بعد از زایمان این تومور ها جراحی شوند.

بیماری ها و مشکلات گفته شده تنها بخشی از مشکلات دهان دندان ناشی از بارداری هستند و این به معنای آن نیست که همه این مشکلات را در دوران بارداری تجربه می کنبد ولی احتمال بروز این مشکلات بیشتر است و باید پیشتر مراقب ان باشید. در صورت مشاهده مشکلات دهان و دندان حتی در دوران بارداری به سادگی از کنار آن نگذرید و حتما برای درمان آن اقدامات لازم را به عمل آورید.

دندانپزشکی در دوران بارداری

مادران باردار دغدغه و پرسش های زیادی درباره مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری دارند در توضیحات بعدی به نحوه مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری و مراقبت ها و ممنوعیت های این مضوع می پردازیم . برای بررسی بهتر این موضوع دوران بارداری را به سه بخش سه ماهه تقسیم کرده و هر کدام را به طور مجزا بررسی میکنیم .

دندانپزشکی در سه ماهه اول

سه ماه اول بارداری بسیار حساس و با اهمیت است . چرا که در سه ماهه اول بارداری اندام ها حیاتی جنین در حال شکل گیری است و نیازمند مراقبت های ویژه است. دراین دوران مصرف قرص ها و دارو ها باید محدود شود تا از آسیب های احتمالی به جنین جلوگیری شود. بنابر این در صورت بروز مشکلات دندانی در این دوره لازم است تا جایی که می توانید درمان را به تاخیر بیندازید تا جراحی و مصرف دارو ها در سه ماهه دوم انجام شود. توصیه می شود برای برسی عامل ایجاد کننده درد و التهاب در دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید و اما برای درمان بهتر است تا وقتی می توانید تحمل کنید.  

در این دوره باید از عواملی که درد دندان را تحریک می کنند دوری کنید. مایعات داغ یا سرد برای دندان های حساس مناسب نیست و باعث ایجاد درد می شود. همچنین اشعه ایکس نیز بسیار مضر است و نمی توان برای تصویر برداری در این سه ماه نیز اقدام کرد. با نظر دندانپزشک لازم است اقداماتی را برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان انجام دهید. استفاده از دهانشویه های قوی می تواند مناسب باشد چراکه در عین پاک سازی دهان و دندان جذب نشده  ضرری برای جنین ندارد. کامپوزیت دندان برای سفید کردن دندان ها و داشتن لبخندی درخشان روش کم هزینه و مناسبی است. در مقاله ای دیگر می توانید درباره کامپوزیت دندان بخوانید.

اما در صورتی که تحمل درد ممکن نباشد و دندانپزشک درمان اورژانسی را در نظر بگیرد. لازم است تا پیش از استفاده از دارو  اشعه ها با مشورت پزشک زنان انجام گیرد. برای درمان مشکلات دندان در این شرایط نوعی درمان به نام پالپوتومی  وجود دارد که در آن عصب تاج دندان تخلیه شده و دندان برای درمان تکمیلی در سه ماهه دوم بانداژ می شود.

دندانپزشکی در سه ماهه دوم

این دوره مناسب ترین زمان برای درمان های ضروری دندانپزشکی است. در این زمان می توانید اقدامات درمانی دهان و دندان را انجام دهید اما خدمات زیبایی دندان در این زمان توصیه نمی شود و باید به بعد از زایمان به تعویق انداخته شود. برای انجام خدمات درمانی در این دوره باید از دارو های بی حسی بسیار ایمن و ضعیف مانند لیدوکائین با غلظت کم استفاده شود. همچنین استفاده از مسکن های کم خطر و متعادل ضرری ندارد. اما مصرف آنتی بیوتیک و آسپرین و همچنین اشعه های رادیولوژی همچنان ممنوع است ودر صورت ضرورت باید با مشورت پزشک زنان انجام شود .

دندانپزشکی در سه ماهه سوم

در این زمان رشد جنین تقریبا کامل شده است و حرکت کردن و دراز کشیدن بر روی یونیت دندان پزشکی برای مادران در این زمان تقریبا ناممکن است و برای مادر و جنین زحمت زیادی دارد. در این زمان بهترین کار پیشگیری از ایجاد مشکلات دهان ودندان است. برای تسکین درد های دندانی در این زمان می توان از مسکن های ضعیف بر پایه استامینوفن و بدون کدئین استفاده کرد. مصرف پروفن ها نیز در این دوره ممنوع است.

در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر مسعود پورشاهی متخصص ارتودنسی دندان در بخش نظرات بپرسید.

دکتر مسعود پورشاهی

دکتر مسعود پورشاهی

متخصص ارتودنسی
متخصص زیبایی ارتودنتیکس
ایمپلنت، سرامیک، لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.