اکثر افراد طعم تلخ دندان درد شبانه را چشیده اند و الحق یکی از دردناک ترین تجربه های زندگی دندان در های شبانه است. دندان درد به خودی خود یکی از آزار دهنده ترین درد های فیزیکی است. حال اگر در شب رخ دهد می توانید فکرش را بکنید که چقدر بیشتر آزار دهنده است و غیر قابل تحمل. در این مقاله به دندان درد های شبانه و علل و درمان آن میپردازیم. درباره لمینت سرامیکی بخوانید.

علل دندان درد شبانه

دندان درد در شب به دلایل گوناگی به جود می آید. عواملی که باعث تحریک دندان ها شوند باعث دردناک شدن آن می شوند. اما این که چرا دندان درد در هنگام شب چندین برابر دردناک تر از  سایر مواقع است را می توان به عوامل فیزیکی و شرایط بدن در هنگام خواب ربط داد. در هنگام خواب به علت موقعیت بدن فشار خون در مغز و در سر بیشتر است. این دلیل می تواند ددر دندن را تشدید نماید.

به علاوه در هنگام خواب مخاط می تواند در سینوس ها به دام بیفتد و باعث فزایش فشار و درد شود و دندان را به شدت غیر قابل تحمل نماید. غذا خوردن یا تغذیه پیش از خواب و مسواک نزدن بعد از آن نیز می تواند به مینای دندان آسیب وارد کند و در آینده ای نه چندان دور از دلایل دندان درد های شما باشد.

یکی دیگر از عوامل احساس درد بیشتر کاهش دغدغه های فکری است. در هنگام خواب عوامل حواس پرتی در اطراف ما کمتر است و این مسئله باعث می شود بیشتر روی درد تمرکز کنیم و درد آن آزار دهنده تر به نظر برسد.

عوامل دندان درد شبانه

پوسیدگی دندان

از رایج ترین دلایل دندان درد های شبانه می توان به وجود دندان های پوسیده اشاره کرد. اگر دندان هایی با پوسیدگی قدیمی با زیاد در دهان داشته باشید ممکن است گسترش پوسیدگی تا عاج دندان ها نفوذ کرده و باعث درد های شدید دندان یا به قولی تیر کشیدن دندان شود. این درد ها در هنگام خواب بسیار آزار دهنده هستند. بهتر است برای کشیدن یا درمان این دندان پوسیده سریع تر به دندان پزشکی مراجعه کنید.

شکستگی دندان

یکی از بد ترین اتفاقاتی که برای دندان می تواند رخ دهد شکستگی دندان است. اگر آسیبی که باعث شکستگی شده است گسترده باشد ممکن است ترک و شکستگی دندان به ریشه و عمیق ترین لایه های دندان نفوذ کند و باعث رنجش اعصاب دندان شود و در این حال دندان درد سختی را تجربه خواهید کرد. این درد می تواند از زمان وارد شدن ضربه آغاز شود و یا مدتی بعد از آن باشد اما به هر حال بهتر است سریع تر به دندانپزشکی مراجعه کرده و برای درمان و برسی اقدام کنید. درباره ایمپلنت فوری دندان بخوانید.

دندان پر کرده

اگر دندان درد شبانه تان در دندانی است که پیشتر پر کرده اید این می تواند به علت عدم انجام درست آن یا آسیب به مواد پر کننده باشد. زمانی که مواد پر کننده دندان به هر دلیلی دچار آسیب می شوند ، دیگر نمی توانند به درستی از دندان ها و بافت های  عمیق دندان و عصب آن حفاظت کنند.

در این حالت قسمت های حساس دندان در معرض آسیب قرار میگیرند و ممکن است به دلایل ساده ای دچار مشکل و درد شوند. آسیب پذیری دندان ها در این حالت بسیار کاهش میابد و می تواند در اثر سرما ، گرما ، باکتری های درون دهان و عوامل دیگر دچار درد و آزار شود.

دندان قروچه

در روز های کرونایی اخیر به دلایل مختلفی از جمله افزایش استرس و فشاری که جامعه تحمل می کند دندان قروچه یا براکسیسم بسیار شایع شده است. این مسئله نیز می تواند باعث دندان درد های شبانه شود. برای  درمان این مسئله معمولا دندانپزشکان استفاده از نایت گارد را توصیه می کنند. سری پست های دکتر پورشاهی درخصوص دندان قروچه را در پیج کلینیک دکتر پورشاهی مشاهده نمایید.

حساسیت دندان و مشکلات لثه

حساسیت و بیماری های لثه نیز می تواند باعث دندان درد های شبانه باشد. مسواک زدن شدید و سخت یا استفاده از خمیر دندان های نامناسب می تواند باعث تحریک ندان یا لثه و خونریزی و آسیب لثه شود. تورم و خونریزی لثه تغییر رنگ لثه و مشکلات آن نیز دندان درد های شبانه را به همراه دارد.

اگر دندان های حساسی دارید باید به اندازه کافی به آن توجه نمایید. مصرف نوشیدنی ها سرد یا خیلی گرم می تواند باعث درد دندان شود. این افراد می توانند از خمیردندان های مخصوص دندان های حساس استفاده نمایند تا کمتر در معرض اسیب های این چنینی قرار بگیرند.

در مان دندان درد شبانه

وقتی علت ایجاد درد دندان مشخص باشد درمان کار بسیار سختی نیست و تنها با برطرف کردن عامل دردناک می توان از شر این درد ها خلاص شد. اما چند نکته بهداشتی و اموزشی را لازم است بدانید تا با رعایت آن از ایجاد درد های مجدد پیشگیری کنید. به خاطر داشته باشید مراجعه مرتب به دندانپزشک و بررسی سلامت دندان ها می تواند از آسیب هایی که به دندان درد های شبانه منجر می شود را بکاهد .

بهداشت دندان

با رعایت بهداشت دندان از خراب شدن و آسیب به دندان های خود جلوگیری نمایید. همچنین از تجمع باکتری ها در محل های آسیب دیده دندان نیز پیشگیری کرده و دیگر دچار دندان درد ناشی از تجمع باکتری ها نمی شوید. در این راه استفاده از دهانشویه ها و محلول های پراکسید هیدروژن مفید است این مواد شویند مانع تجمع باکتری ها در قسمت ها مختلف دندان می شود. بازسازی فک با ایمپلنت را بخوانید.

نخ دندان روش موثر دیگری است که مواد غذایی باقی مانده در گوشه و کنار دندان ها را  می زداید . نخ دندان مابین دندان ها را نیز پاک می کند و هرگز مسواک نمی تواند جایگزین آن شود.

مسواک زدن مرتب و به خصوص پیش از خواب نیز اهمیت زیادی دارد. بعد از مصرف مواد غذایی در واقع مقدار زیادی از آن در دهان باقی می ماند و به راحتی خارج نمی شود. هنمچنین خوراکی های شیرین در بزاق حل شده و باقی ماندن آن در دهان سلامت دندان ها را تحدید می کند.

محدودیت خوردن و آشامیدن پیش از خواب

اگر دندان های حساسی دارید که نسبت به مواد غذایی واکنش های درد ناک نشان می دهد و بهتر است این محدودیت ها را رعایت کنید . مثلا  در ساعات انتهایی شب و پیش از خواب از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. و یا خورا کی های سرد و داغ یا اسیدی را محدود نمایید.

موقعیت مناسب بدن

برای کاهش درد دندان در هنگام شب بهتر است سر خود را کمی بالا تر از بدن قرار دهید تا مانع تجمع خون  در سر شوید در این حالت  فشار کمتری در قسمت سر ایجاد شده و دردهای دندان در شب را می کاهد.

استفاده از کمپرس یخ در ناحیه دردناک

کمپرس یخ معمولا برای کاهش التهاب و درد موثر است . می توانید ازکمپرس های یخ آماده استفاده نمایید یا چند تکه یخ را در کیسه پلاستیکی گذاشته و با پوشش تکه ای پارچه ان را بر روی محل درد قرار دهید.

برای بررسی سلامت دندان ها و انجام با کیفیت ترین خدمات درمانی و زیبایی می توانید به کلینیک دندانپزشکی دکتر پورشاهی مراجعه نمایید. در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر مسعود پورشاهی متخصص دندانپزشکی در بخش نظرات سایت بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *