دندانهای شیری اولین دندان هایی هستند که در دهان کودکان می رویند و از اهمیت ویزه ای برخوردارند و نیاز به مراقبت دارند. مراقبت صحیح و رعایت بهداشت این دندان ها ارزش زیادی دارد و در آینده نیز برسلامت دهان و دندان افردا موثر است و بر رشد دندان های دائمی نیز تاثیر می گذارد.

در این مقاله به اهمیت دندان های شیری می پردازیم و بیماری های مرتبط با ان ها را بررسی میکنیم همچنین باقی ماندن دندان شیری در بزرگ سالی را نیز بررسی کرده و راه های درمان آن را بیان می کنیم .

دندان های شیری به تعداد ۱۰ عدد در هر فک وجود دارند که از سنین ۶ ماهگی شروع به رویش میکنند. از سنین ۶ سالگی به تدریج این دندان ها لق شده و جای خود را به دندان های دائمی می دهند.

پوسیدگی دندان شیری

دندان های شیری هدیه ای است که در کودکی به انسان داده شده است و نیاز به مراقبت دارد. اما کودکان به درستی نیم توانند از پس این کار بر آیند و متاسفانه با اقداماتی که انجام م یدهند به پوسیدگی دندان ها دچار می شوند. پوسیدگی دندان شیری در کودکان اتفاق بسیار رایجی است که نیاز به نگرانی ندارد.

حدود ۶۰ تا ۹۰ درصد کودکان در دهان خود دست کم یک دندان شیری پوسیده دارند. لازم است در صورت مشاهده علائم پوسیدگی در دندان ها به دندانپزشک مراجعه شود و این مورد برسی شود.تغییر رنگ دندان ها در کودکان یکی از علائم پوسیدگی دندان است.

عوامل مختلفی می توانند در تغییر رنگ دندان ها و پوسیدگی آن ها موثر باشند. البته هر نوع تغییر رنگی در دندان های شیری نشانه پوسیدگی آن نیست . بلکه گاهی این تغییر رنگ ها به صورت خود به خود برطرف میشوند. از آن جایی که مینای دندان های شیری آسیب پذیر تر از دندان های دائمی هستند هر ضربه یا آسیبی فیزیکی به دندان ها می تواند باعث آسیب به جداره رگ های خونی داخل دندان شود و تغییر رنگ دندان را به همراه داشته باشد و در این شرایط رنگ دندان ها به سمت خاکستری می رود. مصرف قطره آهن نیز باعث ایجاد رگ های تیره رنگ روی دندان ها شود که نشانه ای از پوسیدگی دندان نیست.

پیشگیری از پوسیدگی دندان شیری

خوراکی های شیرین حاوی قند یکی از عوامل بسیار موثر در پوسیدگی دندان است . توصیه میشود مقدار کمتری از خورای های شیرین حاوی قند های مصنوعی به فرزندان خود بدهید. آبمیوه های شیرین نیز گرچه فواید خود را دارند اما به پوسیدگی دندان ها کمک می کنند برای کنترل آن می توانید این آبمیوه ها را با مقداری آب رقیق کنید تا ضرر آن ها برای دندان ها کمتر شود.

حتما رعایت بهداشت دندان ها را از کودکی به فرزندان خود بیاموزید. مسواک های مخصوص کودکان می توانند مفید باشند. برخی پارچه های تمیز و نرم نیز می تواند استفاده شوند. برای کودکان باید از مقدار کمی از خمیردندان های حاوی مختصر فلوراید استفاده شود. فلوراید ماده ای است که با عث استحکام دندان ها می شود و مقداری فلوراید به آب شهری می افزایند که به استحکام دندان ها کمک کند. اگر مقدار این فلوراید بیشتر شود به پوسیدگی دندان ها می انجامد.

سعی کنید آب خوردن با لیوان را به کودکتان هر چه زود تر بیاموزید. این کار مزایای زیادی دارد. اول آن که پستانک و شیشه  شیر اگر زیاد استفاده شوند باعث رشد کج و نامرتب دندان ها می شوند. و دوم این که کودکان می توانند در هنگام خواب نیز از شیشه شیر تغذیه کنند و مصرف شیر و مواد دیگر قبل از خواب و باقی ماندن آن در بزاق به پوسیدگی دندان ها منجر می شود.

انجام چکاب دندان ها به صورت هر شش ماه یکبار می تواند به تشخیص به موقع و درمان دندان های پوسیده و خراب در کودکان کمک کند. در ادامه با رویش دندان های دائمی نیز می توان با چکاب های منظم از خراب شدن دندان ها پیشگیری کنید.

باقی ماندن دندان شیری تا بزرگسالی

برخی مواقع دندان های شیری تا بزرگسالی در دهان باقی می مانند و لق نشده و نمی افتند. باقی ماندن دندان های شیری تا بزرگسالی بسیار شایع است و بیشتر برای دندان مولر یا آسیاب دوم رخ می دهد. ارتودنسی دیجیتال راهی سریع تر برای مرتب کردن دندان هاست. برای اطلاعات بیشتر ارتودنسی دیجیتال را بخوانید.

علت اصلی باقی ماندن دندان شیری تا بزرگ سالی عدم رشد صحیح و به موقع دندان دائمی در محل آن است که به صورت های مختلفی رخ می دهد. تحقیقات دندانپزشکی نشان میدهد باقی ماندن دندان مولر دوم تا سن بیست سالگی مشکلی ایجاد نمی کند  می توان ان را حفظ کرد. اما این شرایط برای دندان آسیاب یا مولر اول صادق نیست و می تواند بیماری های دهان و دندان را به دنبال داشته باشد.

درمان

در چنین شرایطی اگر دندان و ریشه ان سالم باشد معمولا حفظ دندان پیشنهاد می شود. اما اگر این دندان دچار مشکلاتی باشد درمان های دیگری را می توان برای آن در نظر گرفت. در برخی موارد برای مرتب و یک دست کردن دندان ها از روکش های دندان استفاده می شود تا این دندان ها را شبیه دندان های دائمی شوند. درباره دندان عقل بخوانید

اهمیت دندان های شیری

یکی دیگر از راه کار ها برای بهبود دندان شیری باقی مانده در دهان کشیدن آن است . این کار معمولا زمانی که دندان ها جای کافی برای رشد نداشته باشند و یا فرد خواستار ایمپلنت این دندان باشد انجام میشود. می توان با روش های کاشت دندان این مورد را برطرف کرد. می توانید مقاله ایمپلنت فوری دندان را در این زمینه بخوانید.

برای برسی دندان های شیری باقی مانده در دهان می توانید به دندانپزشک مراجعه کرده تا سلامت دندان ها را برسی کرده و درباره کشیدن یا نگه داشتن آن شمارا یاری کند.

در انتها باید گفت دندان های شیری دندان های مهمی هستند که در ادامه دندان های دائمی را نیز تحت تاثیر قرار میدهند. این دندان ها باید با راهنمایی والدین مراقبت شوند. همانطور که در متن خواندید پوسیدگی این دندان ها شایع است و نیاز به نگرانی ندارد.

همچنین باقی ماندن دندان های شیری تا بزرگ سالی نیز قابل درمان و رفع است. این دندان ها تا زمانی که برای دندان های دیگر مشکل ساز نباشند می توانند در دهان بمانند. می توانید سوالات خود را درباره دندان های شیری ، پوسیدگی ،  باقی ماندن آن ها در دهان و سوالات دیگر از دکتر مسعود پورشاهی متخصص دندانپزشکی در بخش نظرات سایت بپرسید. برای مشاهده مطالب بیشتر و ویدئو های مرکز دندانپزشکی دکتر پورشاهی می توانید پیج اینستاگرام کلینیک را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *