یکی از عوامل موثر در زیبایی چهره افراد داشتن لبخندی زیبا است. بیشتر افراد  از دندان‌های نامرتب و همینطور رنگ نامناسب دندان‌های خود رنج برده و اعتماد به نفس خود را نیز از دست خواهند؛ داد بنابراین در هنگام خندیدن دستان خود را جلوی دهان خود خواهند گرفت. اما با پیشرفت علم دندانپزشکی دیگر جای نگرانی نبوده و افراد می‌توانند اصلاح طرح لبخند را برای زیباتر شدن لبخند و دندان‌هایشان انجام دهند.

یکی از پیشرفته‌ترین و جدیدترین روش‌های درمان و اصلاح طرح لبخند، طراحی لبخند دیجیتال با استفاده از فناوری‌های دیجیتال است. استفاده از این روش موجب افزایش دقت و کیفیت درمان و اصلاح طرح لبخند خواهد شد.  در این مقاله به بررسی روش‌های مختلف طراحی لبخند دیجیتال و هم‌چنین مزایای استفاده از طراحی لبخند دیجیتال را بررسی خواهیم کرد.

طراحی لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند یا همان طراحی لبخند برای ایجاد لبخندی زیبا و بهبود شکل، فرم و رنگ دندان‌ها شامل درمان‌های دندانپزشکی نظیر تغییرات در فرم لثه‌ها، سفید کردن دندان و هم‌چنین اصلاح فاصله دندان‌ها است. به این نکته توجه داشته باشید که دندانپزشک قبل از اقدام به اصلاح طرح لبخند و درمان دندان‌های بیمار ابتدا دندان‌ها را از لحاظ ساختار مورد بررسی قرار داده و هم‌چنین وضعیت لثه و فک بیمار را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد تا با توجه به میزان و نوع مشکل بیمار روشی مناسب را برای درمان انتخاب کند.

طراحی لبخند دیجیتال چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه دندانپزشکی زیبایی از طرح لبخند دیجیتالی برای طراحی لبخندی زیبا برای افراد استفاده می‌کنند. با استفاده از این سیستم می‌توان قبل از اقدام به هرگونه اصلاحی در طرح لبخند، نتیجه انجام اصلاحات را مشاهده کرده و به بیمار نیز نشان داد تا بر اساس نتیجه تصمیم خود را برای اصلاح طرح لبخند بگیرد. و پس از تصمیم بیمار با استفاده از روش‌های مختلفی نظیر لمینیت، بلیچینگ، کامپوزیت و … ایرادات دندان شما را برطرف کرده و لبخندی زیبا را برای شما به وجود خواهند آورد.

از تجهیزات دیجیتالی نظیر لیزر دندان، کدکم و همینطور نرم‌افزارهایی در حوزه دندانپزشکی برای طراحی لبخند دیجیتال استفاده خواهد شد. تصاویر دیجیتالی و رادیوگرافی به تشخیص مشکلات و نقص‌های مختلف دندانی کمک خواهد کرد، و نرم افزار کدکم برای ایجاد تصاویر سه بعدی و طراحی لبخند دیجیتال گزینه بسیار مناسبی می‌باشد. این نکته نیز حائز اهمیت است که، اصلاح طرح لبخند با استفاده از لیزر صدمات کم‌تری به دندان‌ها و بافت لثه وارد خواهد کرد.

طراحی لبخند دیجیتال چیست

روش‌های اجرای طراحی لبخند دیجیتال

اصلاح طرح لبخند با توجه به نوع نقص‌های دندان با استفاده از یکی از روش‌های زیر انجام خواهد شد:

نحوه انجام طراحی لبخند دیجیتال

در طراحی لبخند دیجیتال ابتدا یک عکس از چهره و لبخند بیمار از زوایای مختلف تهیه شده و با استفاده از نرم افزار مخصوص نوع چهره و لبو لبخند ارزیابی شده و معیارهای زیبایی بر روی عکس اعمال شده تا دندانی با مناسب‌ترین شکل و رنگ و نسبت برای بیماران طراحی گردد. عکس ظراحی شده در اختیار بیمار قرار گرفته تا با توجه به نمونه رنگ‌های مختلف رنگ موردنظر خود و همینطور با استفاده از آلبوم، فرم داخلی و شیارها و فرم مورد نطر دندان خود را انتخاب کنید. به دلیل اینکه تمام این مراحل با کامپیوتر و نرم افزار انجام خواهند شد پس کار نهایی دقیقا همان چیزی که شما در آن مشاهده کرده‌اید خواهد بود.

نحوه انجام طراحی لبخند دیجیتال

مزایای طراحی لبخند دیجیتال

 • طرح لبخند هر بیمار با توجه به نوع صورت و رفتار و شخصیت آن فرد طراحی خواهد شد.
 • افزایش رضایت بیماران نسبت به لبخند جدید خود
 • افزایش اعتماد به نفس بیمار در طول درمان
 • امکان مشاهده طرح لبخند قبل از درمان و اعمال تغییرات بر روی آن
 • بدون نیاز به تجهیزات پزشکی خاص
 • تهیه فتوگرافی از صورت، لبخند و دندان بیمار

کاربرد استفاده از طراحی لبخند دیجیتال

در صورت ابتلا به مشکلات زیر در دندان‌ها از این روش استفاده خواهد شد:

مراقبت‌های بعد از طراحی لبخند دیجیتال

پس از طراحی لبخند دیجیتال و اصلاح طرح لبخند با روش‌های مختلف رعایت یک سری دستورات و مراقبت‌های تجویز شده توسط دندانپزشک برای حفظ سلامت دهان و دندان ضروری خواهد بود. این مراقبت‌ها عبارتند از:

 • استفاده از دهانشویه به طور مرتب
 • خودداری از مصرف مواد غذایی سفت
 • خودداری از مصرف نوشیدنی‌هایی نظیر چای و قهوه
 • برای چکاپ دندان‌های خود به طور مرتب به بهترین مرکز دندانپزشکی مراجعه کنید.
 • در صورت دندان قروچه دندانپزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • رعایت رژیم غذایی مناسب
 • مسواک زدن به طور منظم  حداقل دوبار در طول شبانه روز
 • استفاده از نخ دندان برای از بین بردن پلاک‌های بین دندانی
 • خودداری از مصرف سیگار و دخانیات

هزینه طراحی لبخند دیجیتال

عوامل مختلفی نظیر نوع مشکل دندانی و لثه‌ای، تعداد دندان‌های نیاز به طراحی و مهارت و تجربه دندانپزشک و… در هزینه طراحی دیجیتال تاثیرگذار خواهند بود. و به طبع به دلیل مزایا و دقت بالای این نوع طراحی هزینه آن از طراحی معمولی بیشتر خواهد بود.

سخن پایانی

طراحی لبخند دیجیتال آخرین تکنولوژی روز دنیا برای طراحی لبخند و همینطور اصلاح طرح لبخند به شمار می‌رود، ک منجر به ایجاد نتایجی زیبا و هم‌چنین افزایش رضایت بیماران شده است. به این نکته توجه داشته باشید که در صورت هر گونه مشکلی در دهان و دندان و لثه قبل از اقدام به اصلاح طرح لبخند برای درمان آن‌ها اقدام کنید تا نتیجه‌ی طراحی لبخند شما موفقیت‌آمیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *