مراقبت از ایمپلنت دندان

۱۰ نکته طلایی در مراقبت از ایمپلنت دندان

آنچه می خوانید...

ایمپلنت دندان روش بی نظیری برای رفع بی دندانی است که افراد با شرایط و موقعیت های مختلف از آن بهره می برند. ایمپلت به دلیل دائمی بودن و ظاهر طبیعی که دارد روش مناسبی برای جایگزین کردن دندان به نظر میرسد. در این مقاله می توانید درباره مراقبت های پس از ایمپلنت دندان بخوانید.

مراقبت های ایمپلنت دندان به طور کلی شامل رعایت بهداشت دهان و دندان است که باید به روش درستی انجام شود. مراقبت ها و نکات گفته شده ایده آل ترین راه برای نگه داری ایمپلنت بدون بروز مشکلات دهان و دندان است. با انجام راه کار های گفته می توانید به افزایش طول عمر ایمپلنت خود کمک نمایید. همچنین به درخشش هرچه بیشتر دندان های طبیعی و ایمپلنت خود کمک نمایید.

مراقبت های ایمپلنت

مصرف به موقع داروها

پس از ایمپلنت دندان دارو های تجویز شده از سوی پزشک را سر موقع مقرر مصرف نمایید و از کوتاهی در این مورد اجتناب کنید. این دارو ها به منظور افزایش سرعت بهبودی و ترمیم تجویز می شود و در هرچه بهتر انجام شدن ایمپلنت موثر است. درباره عصب کشی دندان بخوانید.

مراقبت از ایمپلنت دندان

نحوه صحیح مسواک زدن

یکی از مراقبت های ضروری از دندان های طبیعی مسواک زدن است . برای رعایت هر چه بهتر بهداشت و مراقبت از دندان ها لازم است دست کم روزی دوبار مسواک بزنید. اگرچه برخی افراد این مسئله را جدی نمی گیرند و باعث آسیب به دندان های خود می شوند.  اما مسواک زدن پس از ایمپلنت دندان یکی از اقدامات ضروری است . مسواک زدن پس از ایمپلنت دندان باید کاملا اصولی و به شیوه صحیح انجام شود.

مسواک زدن مانع رشد باکتری ها و ایجاد پوسیدگی در دندان ها می شود. تمیزکردن دندان بعد از وعده های غذایی مانع ایجاد بیماری های دهان و دندان می شود. اما پس از ایمپلنت دندان لازم است مسواک خود را به مسواک های نرم و نایلونی تغییر دهید. درباره ارتودنسی دیجیتال بخوانید.

اگر چه ایمپلنت ها ساختار سخت ومقاومی دارند اما برای پیشگیری از ساییده شدن آن لازم است از مسواک های سخت و خیلی زبر خودداری نمایید . این گونه مسواک ها ممکن است باعث خراشیده شدن ایمپلنت شود.

روزی دوبار مسواک زدن به افزایش بهداشت دهان و دندان کمک می کند و از تغییر رنگ ایمپلنت ها نیز پیشگیری می کند . افزون بر مسواک های نرم مسواک های برقی نیز انتخاب مناسبی برای تمیز کردن دندان ها هستند. پس از مصرف خوراکی و نوشیدنی های شیرین ، اسیدی و گاز دار دهان خود را با آب بشویید. درباره ایمپلنت فوری دندان بیشتر بخوانید.

اسنفاده از مسواک بین دندانی

مسواک اینترپروگزیمال نوعی مسواک بین دندانی است که برای تمیز کردن قسمت های مختلف دهان که مسواک های معمولی به آن دسترسی ندارد استفاده می شود. سر این مسواک کمی خم شده است و برای تمیز کردن میان دندان ها و دندان های پشتی انتخاب مناسبی است. این مسواک به عنوان مسواک ارتودنسی نیز متداول است.

خمیردندان مناسب ایمپلنت

خمیر دندان مخصوصی مد نظر نیست . اما یکی از ویژگی های خمیر دنداهای سفید کننده و ضد جرم وجود مواد ساینده در آن است. این مواد نیز با مسواک زدن باعث آسیب ایمپلنت می شود. بهتر است پس از ایمپلنت دندان از خمیر دندان های فاقد مواد ساینده استفاده نمایید.

همچنین به طور کلی پس از ایمپلنت می توانید از شوینده ها و خمیر دندان های مخصوص دندان های حساس استفاده نمایید تا آسیب کمتری به ایمپلنت ها وارد نماید. خمیردندان های حاوی اسانس های تند همچون خمیردندان های نعنایی تند یا دارچینی پس از ایمپلنت می تواند باعث ایجاد احساس ناراحتی در دهان شود. در مقاله بعدی درباره لمینت سرامیکی بخوانید.

استفاده از نخ دندان

پس از ایمپلنت دندان استفاده از نخ دندان و پاک کردن غذای باقی مانده از گوشه و کنار دندان ها ضروری به نظر می رسد. پس از ایمپلنت دندان پلاک ها می توانند بیشتر از هر زمان دیگری در میان دندان ها تجمع نمایند. باقی ماندن مواد غذایی در میان دندان ها باعث بیماری های دهان و دندان و حتی آبسه و آسیب به لثه می شود.

برای تمیز کردن و پاک کردن دندان ها تنها استفاده از مسواک کافی نیست و نخ دندان در کنار مسواک تکمیل کننده است . نخ دندان در واقع مانع رشد باکتری ها در بین دندان و آسیب به دندان و سوراخ شدن آن می شود. می توانید پس از ایمپلنت دندان های خود درباره بهترین برند های نخ دندان و مسواک مناسب بعد ازایمپلنت از دندانپزشک خود سوال نمایید.

خوراکی های سخت و چسبناک ممنوع

خوراکی های چسبنده در گوشه و کنار دندان ها باقی می مانند و جدا کردن ها کار ساده ای نیست. خیلی از ما تجربه خودن آبنبات و شکلات های چسبناک را داشته ایم . پس از انجام ایمپلنت بهتر است مصرف این مواد غذایی محدود شود و حتما پس از مصرف این خوراکی ها از مسواک استفاده نمایید.

خوراکی های سخت نیز ممکن است باعث آسیب به ایمپلنت دندان شود. اگر چه شکستن آجیل ها با دندان های طبیعی نیز کار درستی نیست. اما پس از ایمپلنت دندان انجام این کار ممنوع است . هرگز خوراکی های سخت را با دندان های خود نشکنید. از دندان های خود برای باز کردن چیزی استفاده نکنید. ته دیگ ها و غذای خوشمزه سخت را نیز با احتیاط بیشتری مصرف نمایید تا باعث آسیب به دندان نشود.

استفاده از دهانشویه

برای تمیز کردن هرچه بهتر دهان و دندان می توانید از دهانشویه نیز استفاده نمایید. از دهانشویه های آنتی باکتریال فاقد الکل استفاده نمایید. وجود الکل در شوینده های دهانی می تواند باعث آسیب به ایمپلنت دندان شود.

انواع ایمپلنت های دندانی را در ین مقاله بخوانید.

سیگار و دخانیات ممنوع 🚭

سیگار کشیدن و مصرف دخانیات همیشه برای سلامت بدن مضر است اما استعمال این مواد پس از ایمپلنت مانع بهبودی کامل و جوش خوردن پایه ایمپلنت به لثه می شود. همچنین به مرور زمان این مواد باعث آسیب به دندان ها و تغییر رنگ دندان و تاج ایمپلنت می شود.

مصرف نوشیدنی های الکلی ممنوع 🚫

الکل نیز با وجود همه ضرر هایی که برای بخش های مختلف بدن دارد ، در دوران بهبودی پس از ایمپلنت باعث کند شدن دوران نقاهت و عدم جوش خوردن ایمپلنت می شود. به علاوه پس از ایمپلنت دندان مصرف الکل ممنوع است چراکه باعث آسیب به تاج دندان و ایمپلنت می شود.

چکاپ های منظم

پس از ایمپلنت دندان خود لازم است در بازه های زمانی مشخص برای چکاپ دندان های خود به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. این کار به منظور برسی سلامت دندان ها و لثه ها و بررسی عدم آسیب به ایمپلنت است. در صورت وجود آسیب به ایمپلنت دندان می توان برای ترمیم آن اقدام نمود. با مراقبت های صحیح از ایمپلنت و معاینات منظم می توانید به افزایش عمر ایمپلنت خود کمک نمایید.

در انتها می توانید ویدئو های ایمپلنت دندان و نحوه انجام ایمپلنت را در کانال آپارات یا پیج اینستاگرام مرکز دندانپزشکی دکتر پورشاهی مشاهده نمایید. سوالات خود را درباره انواع روش های رفع بی دندانی و خدمات زیبایی و درمانی دندانپزشکی از دکتر مسعود پورشاهی در بخش نظرات سایت بپرسید.

دکتر مسعود پورشاهی

دکتر مسعود پورشاهی

متخصص ارتودنسی
متخصص زیبایی ارتودنتیکس
ایمپلنت، سرامیک، لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.