لمینت دندان یکی از بهترین روش های زیبایی دندان بر طرف کردن ایراد های ظاهری دندان هاست . با کمک لمینت می توان شکستگی و لب پر شدن دندان ها را نیز پوشاند و رنگ زیبایی برای دندان ها ایجاد نمود.با انجام لمینت سرامیکی با بهترین کیفیت می توان لیخند زیبا و جذابی ایجاد نمود.

شاید باور نکنید اما درواقع یکی از مهم ترین معیار های زیبایی به جذابیت لبخند بستگی دارد.لمینت ها ۱۰ تا ۱۵ سال ماندگاری دارند  پس از آن لازم است برای ترمیم و اجرای مجدد آن اقدام نمود. البته با انجام صحیح مراقبت های لازم می توان عمر لمینت ها را بیشتر نمود. البته در این دوران لازم است در بازه های زمانی مشخص برای چکاپ لمینت های نیز مراجعه نمایید.

مزایای لمینت دندان

با لمینت دندان می توانید لبخند مطمئن و زیبایی داشته باشید و با اعتماد به نفس بیشتر فعالیت های مد نظر خود را انجام دهید . با کمک لمینت می توانید بسیاری از ایراد های دندان ها را بپوشانید.

اگر دندان های نامرتبی دارید با کمک لمینت دندان می توانید ظاهر مرتب و یک دستی برای دندان های خوئ ایجاد نمایید. همچنین فاصله میان دندان ها که یکی از آزار دهنده ترین ایراد های ظاهری دندان است را می توان با کمک لمینت به طور کامل پوشش داد.

لمینت و کامپوزیت دندان

بیشتر افرادی که به دنبال اعمال زیبایی دندان های خود هستند بر سر دوراهی انتخاب لمینت و کامپوزیت دندان هستند. لمینت و کامپوزیت هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و افراد با توجه به شرایط می توانند یکی را انتخاب نمایند. لمینت ها ظرافت بیشتری دارند و به طبع هزینه بیشتری نیز خواهند داشت.

اگرچه برای اعمال لمینت دندان لازم است دندان یک لایه تراش بخورد. اما به طور کلی ظاهر لمینت سرامیکی بهتر از کامپوزیت است و درخشندگی و زیبایی ویژه ای دارد. در مقابل کامپوزیت ها نیاز به تراش دندان ندارند و قطر بیشتری دارند. هزینه کامپوزیت معمولا نسبت به لمینت ها بیشتر است اما با توجه به نوع کاپوزیت و پوشش انتخاب شده هزینه های متفاوتی دارد.

مراقبت از لمینت دندان

لمینت ها معمولا نیاز به مراقبت های ویژه و انجام کار های سخت ندارند . اقدامات و ساده و موثری وجود دارد که با انجام آن می توانید لمینت های زیبا و با دوامی داشته باشید. پس از انجام لمینت دندان معمولا دندانپزشک از شما می خواهد تا مدتی بعد برای معاینه و چکاپ به مطب مراجعه نمایید. این معاینات برای بررسی شرایط لمینت و واکنش بافت لثه به آن انجام می شود. در این نوبت سلامت و اجرای صحیح لمینت یکبار دیگر چک شده و نحوه مراقبت از لمینت ها توضیح داده می شود.

بهداشت لمینت ها

برای ماندگاری بهتر لمینت ها لازم است مانند دندان های طبیعی از آن ها مراقبت نمایید و نکات بهداشتی لازم را به درستی رعایت کنید. البته اگر از آن دسته افرادی بودید که به بهداشت دندان ها اهمیت نمی دادید بهتر است درمورد لمینت ها تجدید نظر نمایید. لمینت ها خود دچار پوسیدگی نمی شوند اما به دلیل مجاورت با دندان ها عدم رعایت بهداشت می تواند به پوسیده شدن دندان منجر شود.

برای حفظ بهداشت دهان و دندان حتما پس از مصرف مواد غذایی از مسواک و خمیر دندان مناسب استفاده نمایید. روش های درست مسواک زدن را بیاموزید و به شکل صحیح دندان های خود را مسواک بزنید. پس از لمینت دندان توجه داشه باشید لازم است از مسواک های نرم تر استفاده نمایید و با ملایمت بیشتر مسواک بزنید .

همچنین استفاده از خمیر دندان های حاوی مواد ساینده برای مسواک زدن ممنوع است . مسواک های سخت و خمیر دندان های حاوی مواد ساینده باعث آسیب به ونیر پرسلن ها می شود و لازم است برای برطرف کردن ساییدگی برای ترمیم به دندانپزشک مراجعه نمایید.

علاوه بر مسواک و خمیر دندان از نخ دندان و دهانشویه مناسب نیز استفاده نمایید. نخ دندان مواد غذایی باقی مانده در میان دندان ها را خارج می کند. باقی ماندن تکه ای غذا در میان دندان ها می تواند به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان و بیماری های لثه شود با کمک نخ دندان می توان از این مسئله پیشگیری نمود. برای استفاده از دهانشویه توجه داشته باشید از دهانشویه های فاقد الکل استفاده نمایید.

الکل می تواند پیوند ونیر پرسلن یا واحد های لمینت را با دندان از بین ببرد. دهانشویه بقایای غذای باقی مانده در دهان را از بین می برند. باقی ماندن میکروب ها در دهان ممکن است به بیماری های لثه منجر شود با کمک استفاده از دهانشویه می توانید این مسئله را برطرف نمایید.

خوراکی های ممنوع

اگرچه لمینت های سرامیکی مقاومت بیشتری در برابر تغییر رنگ دارند اما لازم است در مصرف برخی مواد غذایی ملاحظات لازم را در نظر بگیرید. نوشابه ، چای ، قهوه ، پفک و خوراکی های رنگی دیگر می تواند به مرور زمان باعث تغییر رنگ جزئی پرسلن ها شود. در این حالت رنگ پرسلن ها رو به زردی می رود. درباره حساسیت دندان بخوانید.

رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند تا حدودی مانع تغییر رنگ دندان شود. اما با این وجود مصرف مداوم مواد غذایی رنگی به تغییر رنگ سرامیک دندان منجر می شود.علاوه بر موادغذایی رنگی استفاده از دخانیات نیز می تواند باعث تغییر رنگ پرسلن های سرامیکی شود.

دخاینات می تواند باعث تیره شدن پرسلن ها ششود و با گذر زمان رنگ آن رو به تیره و زرد شدن می رود. همچنین دخانیات از عوامل پوسیدگی دندان ها هستند و مصرف این گونه مواد می تواند باعث آسیب به دندان و لثه شود که در نهایت به پرسلن ها نیز آسیب وارد می کند.

درمان بیماری های لثه

بیماری های لثه و بیماری های پریودنتال باید به سرعت درمان شود. در صورت عدم درمان به موقع بیماری های لثه می تواند باعث تحلیل لثه شود و حتی به پوسیدگی دندان ها منجر شود. آسیب به لثه ها در صورتی که درمان نشود می تواند مشکلات گسترده در دهان و دندان ایجاد نماید و باعث آسیب به لمینت سرامیکی دندان شود.

مراقبت پرسلن ها از ضربه

لمینت یکی از مواد ماندگار و مقاوم است و به همین دلیل است که می توان از آن برای روکش دندان استفاده کرد. اما با این وجود ضربه و فشار سخت می تواند باعث آسیب های جدی به لمینت شود. پس زا لمینت دندان جویدن وگاز زدن مواد غذایی سخت ممنوع است . جویدن سر مداد شکستن، پوست آجیل جویدن ناخن یا هر استفاده نادرست از دندان ها ممنوع است و باعث آسیب به روکش دندان می شود.

همچنین دندان قروچه و ساییدن دندان ها به هم نیز برای پرسلن ها مناسب نیز و باعث ساییده شدن و آسیب به آن می شود. دندان قروچه و به ساییدن دندان ها می تواند باعث ترک خوردن ، شکستن یا جدا شدن لمینت از دندان شود. در صورت وجود عادت دندان قروچه یا عادت های نامناسب مشابه به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

علاوه بر همه موارد گفته شده برای بررسی لمینت و ترمیم آسیب ها لازم است به صورت هر شش ماه یکبار برای چکاپ دندان ها و لمینت به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. در این چکاب ها در صورت سالم بودن پرسلن ها نیاز به تعویض یا ترمیم آن نیست. اما درصورت وجود هر مشکلی با برطرف کردن به موقع ان مانع از گسترش و افزایش آن می شوند.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره انواع روش های زیبایی و درمانی دندان از دکتر مسعود پورشاهی متخصص زیبایی دندان در بخش نظرات سایت بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *