کامپوزیت دندان یکی از روش های پرطرفدار برای رفع عیوب ظاهری دندان و زیبا تر کردن دندان ها و لبخند است. این روش ساده و به صرفه با شکل دهی رزین روی دندان و در مطب دندانپزشکی انجام می شود. اگر چه این روش زیبایی دندان بسیار کارآمد و موثر است اما ممکن است برخی افراد از کامپوزیت کردن دندان های خود پشیمان شوند.

و یا ممکن است مدتی بعد از کامپوزیت کردن دندان های خود از این کار پشیمان شده و تصمیم به برداشتن کامپوزیت های خود بگیرند. در این جا سوالی مطرح است .آیا می توان بعد از پشیمانی از کامپوزیت کردن دندان آن را ریمو کرد؟ در این مقاله می خواهیم به این مسئله بپردازیم و درباره امکان پذیری و دلایل و راه کار های آن اشاره کنیم.


آیا می توان کامپوزیت را ریمو کرد؟


در پاسخ به این سوال باید گفت بله به دلیل ساختار کامپوزیت و روش اعمال آن روی دندان می توان در صورت تمایل آن را ریمو کرد. خوشبختانه کامپوزیت دندان برای نصب به تراشیدن دندان و نازک کردن آن دارد و به همین دلیل برداشتن کامپوزیت دندان را دچار مشکل نمی کند. اگر ظاهر کامپوزیت ها و زیبایی که برای لبخند ایجاد می کند.

بسیار بیشتر است و شفافیت و درخشش بیشتری دارد اما به دلیل هزینه بالای آن معمولا افراد کامپوزیت را به آن ترجیح می دهند. افزون بر صرفه اقتصادی در صورت پشیمانی از کامپوزیت دندانت یا عدم رضایت از آن می توان کامپوزیت را برداشت. اما در لمینت دندان این امکان معمولا وجود ندارد. درباره ایمپلنت دندان بخوانید.

چرا که برای نصب لمینت دندان لازم است دندان تراش بخورد تا لمینت سرامیکی دندان زیبا تر به نظر برسند. در برخی موارد آنقدر دندان نازک می شود که دندان نسبت به گرما سرما و … حساس می شود. و یا در برخی موارد دندان ها برای ماندگاری به تاج دندان نیاز پیدا می کنند. برداشتن لمینت در اثر پشیمانی اصلا کار درستی نیست .

دلایل پشیمانی بعد از کامپوزیت دندان

پس از کامپوزیت دندان دلالی مختلف ی وجود دارند که مخاطب را مجاب می کند تا برای خارج کردن کامپوزیت خود مراجعه نمایید. برخی از این مشکلات مشکلاتی است که پس از نصب کامپوزیت دندان و بعد از مدتی فرد با آن موجی می شود و ممکن است به دلیل عدم نصب صحیح کامپوزیت یا مشکلات دیگر باشد. برخی از این مشکلات نیز به دلیل عدم شناخت کافی از کامپوزیت دندان و مزایا و معایب آن باشد.


عدم مقاومت کافی


یکی از مشکلاتی که برخی افراد از آن شکایت دارند و آن را به عنوان دلیل ریمو کردن کامپوزیت خود معرفی می کنند عدم مقاومت کافی کامپوزیت ها نسبت به مواد غذایی و نیاز به ترمیم آن است. در پاسخ به این مسئله باید گفت نگه داری از کامپوزیت دندان می تواند نیاز به ترمیم آن را کاهش دهد. رعایت بهداشت دهان و دندان و کاهش مصرف خوراکی های رنگی تاثیر زیادی در افزایش طول عمر و ماندگاری کامپوزیت دندان می شود. با این کار می توانید در بازه های زمانی طولانی تری برای ترمیم و پولیش کامپوزیت مراجعه نمایید.


عدم نصب صحیح کامپوزیت دندان


یکی از مهم ترین مشکلاتی که ممکن است باعث عدم رضایت از کامپوزیت دندان و تمایل برای ریمو کردن آن می شود. عدم نصب صحیح کامپوزیت است. امروزه درباره انتخاب صحیح دندانپزشک برای انجام خدمات درمانی و زیبایی تاکید زیادی می شود و این مسئله به دلیل افزایش رضایت از انجام خدمات زیبایی دندان و عدم پشیمانی است. برای انجام خدمات زیبایی دندان پزشک ماهر و باتجربه ای را انتخاب نمایید. برای مطالعه درباره باندینگ دندان کلیک کنید.

کامپوزیت ونیر بسیار حساس است و باید بسیار ظریف و با مهارت انجام شود. کامپوزیت ونیر به صورت مستقیم روی دندان نصب می شود و روی دندان فرم دهی می شود. اگر فرم و ضخامت کامپوزیت به اندازه مناسب نباشد در گاز زدن مواد غذایی و جویدن در طول زمان باعث آسیب به کامپوزیت می شود. و ممکن است عدم رضایت فرد را به دنبال داشته باشد.


هزینه کامپوزیت دندان


بله درست است اگر چه همیشه درباره هزینه مقرون به صرفه تر کامپوزیت دندان می شنوید. اما این مسئله نیز یکی از دلایلی است که باعث عدم رضایت فرد می شود. هزینه ابتدایی نصب لمینت سرامیکی در ابتدا حدود ۵ برابر بیشتر از کامپوزیت دندان است. طول عمر کامپوزیت دندان را در این مقاله بخوانید.

اما طول عمر کامپوزیت دندان کمتر است و نیاز به ترمیم و پولیش ماهیانه دارد به همین دلیل ممکن است به صورت کلی لمینت دندان روش مناسب تری به نظر برسد. البته پولیش کامپوزیت و ترمیمی آن بستگی به نحوه نگه داری فرد دارد. هر قدر رسیدگی بیشتری داشته باشد کمتر به ترمیم کامپوزیت نیاز پیدا می کند. این مسئله درباره طول عمر کامپوزیت ها نیز صادق است.


رنگ کامپوزیت دندان


زمانی که برای کامپوزیت کردن دندان های خود مراجعه می کنید دندانپزشک با توجه به رنگ پوست و رنگ فعلی دندان ها رنگ کامپوزیت را انتخاب می کند در این بین شما می توانید نظر خود را برای انتخاب رنگ کامپوزیت دندان مطرح نمایید اما حتما صحبت های دندانپزشک را نیز در نظر داشته باشید.درباره انواع لمینت دندان در مقاله بعدی بخوانید.

با انجام هزاران مورد نصب کامپوزیت نسبت به رنگ هر پوستی و انتخاب لمینت متناسب با آن تجربه و مهارت کافی دارند و می توانند نظر شما را نیز در انتخاب رنگ کامپوزیت در نظر داشته باشند. حتما در زمان معاینات پیش از نصب لمینت درباره رنگ د نظر خود از دکتر مشورت بگیرید تا بعد ها دچار پشیمانی نشوید.


راهکار مناسب


برای عدم پشیمانی از انجام کامپوزیت دندان چند توصیه وجود دارد که می تواند رضایت شما را از انجام کامپوزیت بیشتر کند.


اول آن که برای انتخاب نوع لمینت خود ( کامپوزیت یا لمینت سرامیکی ) حتما از دندانپزشک خود مشورت بگیرید تا بتوانید بهترین روشی که مناسب دندان های شماست را انتخاب نمایید. پس از کامپوزیت دندان نیز دستورالعمل های جراح را مبنی بر مراقبت از کامپوزیت جدی بگیرید و با رعایت بهداشت دهان و مراقبت از لمینت ها طول عمر آن را بیشتر کنید. پوسیدگی و خراب بودن دندان های خود را پیش از نصب کامپوزیت برطرف نمایید تا از بروز بیماری های دهان و دندان پیشگیری کنید.


در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر مسعود پور شاهی متخصص دهان و دندان در بخش نظرات سایت بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *