کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

آنچه می خوانید...

کامپوزیت دندان یکی از انواع روکش های دندانی است که می تواند در رنگ های مختلفی تهیه شده و روی دندان ها  قرار بگیرد. در طول این مقاله ساختار ،نحوه ساخت کامپوزیت ها ، موارد استفاده و مزایا و معایب استفاده از کامپوزیت ها را بیان می کنیم.

ماده کامپوزیت در واقع نوعی رزین است که برای پر کردن دندان نیز از آن استفاده می شود. سپس با کمک دستگاه های مخصوصی کاملا به دندان چسبانده میشود. به طوری که فاصله ای بین دندان و کامپوزیت باقی نماند. این کامپوزیت ها در هنگام پر کردن دندان ها به صورت مستقیم روی دندان قرار می گیرند و به صورت مستقیم روی دندان شکل داده میشود. به همین علت دندانپزشکان شبیه مجسمه ساز های هنرمندی هستند که باید به این رزین ها شکل و حالت بدهند تا به درستی در جای خود قرار گیرد. انجام کامپوزیت را در واقع هنری ظریف و دقیقی می دانند که باید توسط دندانپزشک هنرمندی انجام شود تا به حالت ایده آل برسد.

کاربرد کامپوزیت

همانطور که گفته شد کامپوزیت ها پوشش های رزینی یا پلاستیکی هستند که می توان آن ها را به رنگ دندان ها ساخت و برای ترمیم و روکش دندان ها از آن استفاده کرد. این پلیمر ها کار بردهای زیادی در تزمیمی و بازسازی دندان ها دارند. مواردی از کاربرد این موارد را در قسمت زیر مشاهده میکنید.
ترمیم و بازسازی دندان ها از لحاظ :

  • به هم ریختگی بد فرمی
  • شکستگی و لب پر شدن دندان ها
  • پر کردن فواصل بین دندانی
  • ترمیم ترک ها و بد رنگی دندان

ویژگی های کامپوزیت

خود کامپوزیت ها از لحاظ برخی ویژگی ها با هم متفاوت هستند و کامپوزیت هایی که برای درمان های زیبایی و روکش های دندانی استفاده میشوند دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند. در درمان های زیبایی کامپوزیت ها معمولا با روکش های سرامیکی مقایسه میشوند. این دو نوع روکش دندانی در اصل و اساس تفاوت های چشمگیری با یکدیگر دارند. یکی از ضعف های کامپوزیت ها آسیب پذیری در مقابل مواد غذایی و خوراکی های رنگی است. این کامپوزیت ها به مرور زمان ممکن است تغییر رنگ دهد.

برای انجام کامپوزیت ها نیازی به تراش دادن مینای دندان نیست و در مواردی ممکن است دندانپزشک تصمیم به تراش دندان به صورت محدود بگیرد. این از مزایای کامپوزیت ها نیز به شمار میرود . چرا که بعد از انجام کامپوزیت نیز همچنان دندان ها دوام و استحکام خود را دارند و در صورت تمایل، بعد ها می توان کامپوزیت ها را جدا کرد.

با خاطر داشته باشید همه افراد نمی توانند از کامپوزیت بهره ببرند و در مواردی لازم است تا درمان با ارتودنسی باشد و یا از لمینت های سرامیکی کمک گرفت. کامپوزیت ها و پوشش های دندان دائمی نیستند و لازم است تا بعد از مدتی تعویض شوند. طول عمر کامپوزیت ها حدود ۵ تا ۸ سال است و در این دوران باید از کامپوزیت ها خوب نگه داری شود و بهداشت دهان و دندان متناسب با این روکش ها رعایت شود. بعد از این مدت باید برای تعویض کامپوزیت ها اقدام کرد.

اجرای کامپوزیت روی دندان

یکی از شروط انجام کامپوزیت سلامت لثه هاست. اگر لثه ها دچار عفونت یا مشکلی باشند باید ابتدا برای درمان آن ها اقدام کرد و بعد از بهبودی کامل شرایط انجام کامپوزیت را مجدد بررسی کرد. در جلسات مشاوره ای که پیش از انجام کامپوزیت با پزشک دارید می توانید درباره رنگ و هدف نهایی خود از کامپوزیت ها به دندانپزشک خود اطلاع دهید و رنگ مناسب کامپوزیت ها را از قبل مشخص کنید.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر یکی از انواع کامپوزیت است که برای ترمیم و زیبایی دندان های جلو بکار می رود با کمک این کامپوزیت ها می توان شکستگی ها  و بدرنگی های دندان های جلو را نیز برطرف کرد. در افرادی که لبختد لثه ای به دلیل کوتاه بودن دندان ها وجود دارد نیز می توان با کمک این نوع از کامپوزیت ها مشخص شدن لثه ها در هنگام لبخند را برطرف کرد. کامپوزیت با کمک بی حسی موضعی انجام می شود و در چند ساعت قابل اتصال به دندان است. از ویژگی های مثبت کامپوزیت ها این است که می توان در صورت تمایل به کمک کاپوزیت قد دندان ها را بلند تر کرد و به زیبایی دندان ها و لبخند افزود. افرادی که به داشتن دندان های خرگوشی یا بلند تر بودن دو دندان جلویی علاقمند هستند می توانند با کمک کامپوزیت ها این امر را ممکن سازند.

برند های کامپوزیت دندان

امروزه شرکت های مختلفی به تولید کامپوزیت ها با کیفیت های مختلف می پردازند. شرکت های ژاپنی و آمریکایی از برند های مطرحی در این زمینه هستند. چند مورد از برترتین برند های کامپوزیت را در این قسمت مشاهده می کنید.

ژاپنی 👈

Geanial 

Gradia DIrect 

kuraray 

آمریکایی 👈

۳M 

Bisco 

Cosmedent

به علاوه برند سوئیسی سارمکو نیز از جمله برند های مطرح کامپوزیت هاست که در دندانپزشکی اغلب استفاده می شود. اما نکته ای که اهمیت دارد انتخاب بهترین دندانپزشک زیبایی است که بتواند به بهترین شکل مممکن این کامپوزیت ها را روی دندان اجرا کند. البته مرغوبیت و کیفیت کامپوزیت ها نیز در اجرای هر چه بهتر آن ها اهمینت دارد اما مهارت و توانایی دندانپزشک در اجرای صحیح این کامپوزیت ها مهم تر است. درست سوار نشدن کامپوزیت ها روی لثه می تواند باعث مشکلات جدی شود. بنا بر این مهارت دندانپزشک اهمیت دارد.

مراقبتهای بعد از کامپوزیت دندان

همانطور که پیشتر در متن گفته شد از معایبی که کامپوزیت ها دارند آسیب پذیری آن ها نسبت به مواد غذایی رنگی است. پس از جمل مراقبت هایی که لازم است بعد از کامپوزیت داشته باشید استفاده از مسواک و نخ دندن بلافاصله بعد از مصرف خوراکی های رنگی است تا اجازه تغییر رنگ داده نشود. به علاوه ممکن است در اثر گاز زدن مواد غذایی سخت و خشک و یا جویدن مواد سخت کامپوزیت ها لب پر شوند. برای جلوگیری از این موضوع در مصرف مواد خوراکی سفت دقت کنید. البته از مزایای کامپوزیت ها اماکن ترمیم و پولیش آن است. بعد از تغییر رنگ کامپوزیت ها می توان با کمک پولیش رنگ آن را به حالت قبل باز گرداند.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره کامپوزیت و لمینت و انواع روش های سفید کردن دندان از دکتر مسعود پورشاهی متخصص ارتودنسی در بخش نظرات سایت بپرسید. برای دریافت نوبت و انجام خدمات زیبایی دندان در کلینیک جامع دندانپزشکی دکتر پورشاهی

دکتر مسعود پورشاهی

دکتر مسعود پورشاهی

متخصص ارتودنسی
متخصص زیبایی ارتودنتیکس
ایمپلنت، سرامیک، لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.