لمینت سرامیکی

سوالات متداول لمینت دندان

آنچه می خوانید...

لمینت دندان یکی از روش های مناسب و مطلوب برای ایجاد لبخند زیبا تر است. لمینت دندان روکش های سرامیکی نازک همانند چینی هستند که می تواند به سادگی بسیاری از ایراد ها و مشکلات دندان را پوشانده و برطرف نمایند. لبخند زدن با دندان های سفید و درخشان می تواند اعتماد به نفس زیادی برای افراد داشته باشد. در مقالات قبلی درباره موضوعات مختلفی پیرامون لمینت ها و انواع آن صحبت کرده ایم در این مقاله می خواهیم درباره سوالات متداولی که ممکن است درباره لمینت دندان برای مخاطبان ایجاد شود مطالب تکمیلی تری را ارائه کنیم.

کاندید مناسب لمینت دندان

افرادی که به علت رنگ تیره یا لکه های دندانی خود از رنگ دندان هایشان رضایت ندارند و یا افرادی که به هر دلیلی دچار شکستگی و لب پریدگی دندان های خود هستند. کسانی که در دندان های جلویی خود فاصله زیادی بین دندان ها وجود دارد این افراد می توانند برای لمینت کردن دندان خود مراجعه نمایند و از داشتن دندان های زیبا و درخشان لذت ببرند.

البته روکش های دندان همه دندان را نمی پوشانند و تنها قسمت جلوی دندان که در معرض دید قرار دارد را بهبود می بخشند. لمینت دندان یکی از روش های بسیار مناسب برای پوشاندن فاصله دندانی و سایر مشکلات دندان های جلویی  است . درباره کامپوزیت دندان بخوانید.

ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

لمینت های سرامیکی با طراحی صحیح و قرار دادن دقیق آن توسط یک دندانپزشک زیبایی با تجربه می تواند بیش از ۱۰-۱۵ سال دوام بیاورد. لمینت ها به مراقبت خاصی جز مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و مراجعات منظم به دندانپزشک نیاز ندارند.

آیا روکش دندان به گرما و سرما حساس خواهد بود؟

به دلیل برداشتن لایه نازکی از مینای دندان، احتمالاً برای مدت کوتاهی نسبت به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم حساسیت وجود خواهد داشت. این مسئله طی چند روز پس از نصب لمینت ها برطرف می شود. معمولا توصیه می شود تا چند روز بعد از مصرف خوراکی های بسیار گرم یا سرد خود داری نمایید.

آیا ممکن است پس از لمینت دندان دچار پوسیدگی شود؟

البته با وجود لمینت ها نیز دندان ها می توانند دچار پوسیدگی شوند. روکش های سرامیکی دندان تنها جلوی دندان را می پوشانند و هنوز پشت دندان ها در معرض باکتری ها و بزاق قرار دارند می توانند دچار پوسیدگی شوند. برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و تشخیص و درمان به موقع آن لازم است دست کم دو بار در سال برای معاینه و چکاب به دندانپزشکی مراجعه نمایید . درباره طول عمر کامپوزیت دندان بخوانید.

آیا لمینت سرامیکی درد ایجاد می کند؟

پاسخ به این سوال برای هر روشی، چه دندانپزشکی و چه غیر دندانپزشکی، همیشه سخت است. هرکسی درد یا ناراحتی را به طور متفاوتی تحمل می کند، و هیچ راهی وجود ندارد که با اطمینان بگوییم که واکنش فیزیکی همه افراد به همه روش ها یکسان است. با این حال، پاسخ قاطع اکثراً منفی خواهد بود.

البته ممکن است پس از نصب لمینت ها به دلیل تغییرات ایجاد شده کمی درد احساس کنید که با مصرف مسکن های معمولی بدون نسخه می توانید آن را کنترل نمایید. این درد به طور کلی تا ۲ روز بعد برطرف می شود. درباره دندان قروچه بخوانید.

شما در تمام مدتی که روکش‌های سرامیکی چسبانده می‌شوند بی‌حس می‌شوید و چیزی احساس نخواهید کرد!

اگر یکی از لمینت ها افتاد چکار کنم؟

اگر این اتفاق بیفتد قطعاً هم نگران کننده و هم ناراحت کننده خواهد بود، اما سعی کنید وحشت نکنید. مطمئن شوید که اگر یک روکش را گم کردید، آن را پیدا کرده و ذخیره کنید. پس از انجام این کار، به سادگی با متخصص دندانپزشک خود برای ویزیت اورژانسی تماس بگیرید. دندانپزشکتان می تواند دوباره لمینت ها را به دندان متصل نماید.

چطور از لمینت دندان مراقبت کنم ؟

لمینت های سرامیکی بسیار مقاوم هستند و به مراقبت خاصی نیاز ندارند. اما برای نگه داری بهتر از لمینت و افزایش ماندگاری آن همچنین حفظ سلامت دهان و دندان لازم است برخی نکات بهداشتی را در نظر داشته باشید . این نکات را می توانید در مقاله مراقبت های بعد از لمینت دندان بخوانید.  

در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر مسعود پورشاهی متخصص دندانپزشکی در بخش نظرات سایت بپرسید.

دکتر مسعود پورشاهی

دکتر مسعود پورشاهی

متخصص ارتودنسی
متخصص زیبایی ارتودنتیکس
ایمپلنت، سرامیک، لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *