انواع ایمپلنت های دندان

انواع ایمپلنت های دندانی

آنچه می خوانید...

ایمپلنت یکی از روش های کاشت دندان و رفع بی دندانی است. ایمپلنت ها بر اساس کاربرد و محل قرار گیری همچنین بر اساس نوع کاشت و مراحل آن به چند دسته تقسیم بندی می شوند. در طول این مقاله به انواع ایمپلنت های دندان و روش های کاشت آن ها م یپردازیم و توضیحات کاملی را در این باره ارائه میکنی.

ایمپلنت دندان

در ابتدا باید مختصر درباره ایمپلت توضیحاتی اضافه کرد. ایمپلنت ها دندان های مصنوعی هستند که به واسطه پیچی که در لثه بیمار قرار می گیرد روی لثه سوار می شوند. این دندان های مصنوعی حالت طبیعی داشته و به صورت تکی در جای خالی دندان کاشته می شوند. ایمپلنت ها را می توانید همانند دندان های طبیعی مسواک بزنید و مراقبت کنید. ایمپلنت ها بر اساس نحوه کاشت به دو دسته ایمپلنت های تک مرحله ای و دو مرحله ای تقسیم بندی می شوند. برای مطالعه بیشتر در این زمینه مقاله ایمپلنت دندان را بخوانید.

ایمپلنت های یک مرحله ای:

ایمپلنت های تک مرحله ای به منظور کاهش مدت زمان درمان در برخی افراد قابل انجام است. در این روش قطعه ای از ایمپلنت که لازم است در استخوان فک قرار گیرد، کار گذاشته می شود اما بخشی از آن از بافت لثه بیرون می ماند تا بعدا تاج دندان روس آن نصب شود. در این روش کاشت دندان ، اباتمنت و فیکسچر  در یک مرحله نصب میشود و دیگر نیازی به جراحی مجدد نیست. مرحله بعد ( بعد ا ز۴۸ ساعت ) تاج دندان به ایمپلنت بیرون زده از لثه متصل می شود.

اگر چه طول دوره درمان با اایمپلنت تک مرحله ای کوتاه تر است،اما این روش ایمپلنت در همه افراد قابل انجام نیست.  چرا که این ایمپلنت نسبت به نیرو های داخلی آسیب پذیر است. افرادی که به دندان قروچه مبتلا هستند گزینه مناسبی برای ایمپلنت های تک مرحله ای نیستند. همچنین افراد مبتلا به نقص ایمنی ،افراد سیگاری کسانی که دارو های دارای فسفونات مصرف می کنند نیز کاندید مناسبی برای انجام ایمپلنت تک مرحله ای نیستند. در این افراد سرعت جوش خوردن استخوان ها پایین است و ممکن است عوارض جانبی همچون عفونت و یا عارضه پری ایمپلنتیت بروز کند.

ایمپلنت دو مرحله ای:

این روش که در واقع روش متداول کاشت دندان است مدت زمان بیشتری طول می کشد. در این روش در مرحله اول جراحی فیکسچر داخل استخوان فک و زیر بافت لثه قرار میگرد. سپس روی لثه با بخیه مسدود می شود. در مرحله بعد اباتمنت و تاج دندان نصب می شود. در کاشت دو مرحله ای دندان لازم است تا فاصله حدود ۲ تا ۴ ماهه بین دو جراحی وجود داشته باشد تا استخوان فک به ایمپلنت جوش بخورد و در جای خود فیکس شود.

انواع مدل های ایمپلنت

ایمپلنت های ساب پریواستیل :

این نوع از ایمپلنت ها در روش کاشت دندان تک مرحله ای مود استفاده قرار می گیرد. این ایمپلنت روی استخوان فک و بالای لثه قرار می گیرد و همانطور که گفته شد بخشی از آن به صورت بیرون زده از لثه مشاهده می شود تا بعد تاج دندان روی آن قرار گیرد. همانطور که گفته شد ایمپلنت های تک مرحله ای برای افرادی که استخوان های مقاوتی ندارند مناسب نیست. همچنین سلامت لثه و دندان ها نیز در این روش اهمیت دارد.

ایمپلنت های اندواستیل :

این مدل از ایمپلنت ها در روش کاشت دو مرحله ای استفاده می شود. در این مدل از ایمپلنت ها پیچ های ایمپلنت درون استخوان فک کاشته می شوند. این فیکسچر ها معمولا از جنس تیتانیوم بوده و مقاومت بالایی دارند. بعد از مدتی در جراحی دوم اباتمنت به آن ها متصل می شود.

ایمپلنت ها از نظر شکل متصل کننده ها نیز سه مدل دارند.

  • متصل کننده ۸ ضلعی داخلی
  • متصل کننده شش ضلعی خارجی
  • متصل کننده شش ضلعی داخلی

روش های کاشت ایمپلنت

ایمپلنت ها روش های کاشت متفاوتی نیز دارند سه نوع متداول روش های کاشت دندان را در ادامه مشاهده می کنید.

ایمپلنت های حاوی چارچوب راموس

افرادی که در قسمت فکی دارای استخوان های مقاومی نیستند، نمی توانند از روش های متداول ایمپلنت دندان برای رفع بی دندانی خود اقدام نمایند. همانطور که گفته شد برای کاشت دندان لازم است تا بخشی از ایمپلنت درون استخوان فک کاشته شود و اگر فک دارای استحکام کافی نباشد نمی تواند این فیکسچر ها را به خوبی در خود نگه دارد و به آن جوش بخورد. پس باید روش های دیگری را مورد استفاده و بررسی قرار داد. یکی از روش هایی که می توان برای دندان های فک پایین به کار گرفت ایمپلنت های دارای چارچوب راموس است. این ایمپلنت ها در عقب و گوشه انتهایی استخوان فک در دهان قرار میگیرند و میله ای در بالای لثه قرار داده می شود که از شکستگی و آسیب ایملنت ها جلوگیری می کند. مقاله بازسازی فک با ایمپلنت را بخوانید.

ایمپلنت های فرورونده

متداول ترین ورش کاشت دندان پیجچ های فرو رونده هستند. این ایمپلنت ها داخل استخوان فک فرو می روند و بر اساس آناتومی و شرایط بیمار در شکل و اندازه های متفاوتی هستند. یکی از نقاط قوت این ایملنت ها این که روی هر کدام می توان یک یا چند دندان قرار داد.

ایمپلنت درون کاشتی

در این روش کاشت دندان نوعی قالب فلزی زیر بافت لثه قرار می گیرد که استخوان فک را به دندان ها متصل می کند. افرادی که نمی توانند از دندان مصنوعی استفاده کنند این روش مناسبی است.

کاشت دندان به روش All on 4

یکی از روش های مناسب برای افرادی که تعداد دندان های از دست رفته در آن ها زیاد است این روش کاشت دندان است. در این سبک از ایمپلنت دندان می توان هم در فک بالا و هم در فک پایین استفاده کرد. در این روش ۴ ایمپلنت به تشخیص پزشک در قسمت های مناسب فک کاشته می شود و بعدا پروتز های ثابت بر روی آن گذاشته می شود. این دندان ها موقتی هستند و بعد از حدود ۶ ماه دندان های دائمی بر روی لثه قرار داده می شوند. در طول این مدت باید از این پروتز های موقت به خوبی مراقبت کرد و محدودیتهایی را در رژیم غذایی اعمال کرد تا این پرتز ها در طول درمان آسیب نبیند.

در طول این مقاله توضیحاتی در مورد ایمپلنت ها و انواع آن ها ارائه شد برای مطالعه بیشتر در مورد ایمپلنت ها و موارد استفاده آن مقالات مرتبط را مطالعه نمایید. به خاطر داشته باشید برای کاشت دندان و انجام امور دندانپزشکی به مراکز درمانی و زیبایی معتبر و با سابقه مراجعه نمایید. همچنین در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر مسعود پورشاهی در بخش نظرات سایت بپرسید.

دکتر مسعود پورشاهی

دکتر مسعود پورشاهی

متخصص ارتودنسی
متخصص زیبایی ارتودنتیکس
ایمپلنت، سرامیک، لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.